Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare imobil prima casa.
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare imobil prima casa.

Articolul de mai jos se aplica si contractelor de credit Prima casa din 2010 sau doar contractelor de credit noi? Pana acum nu era specificată valoarea de piata si se putea face asigurare la valoarea ramasa de rambursat. Hotararea 292 din 02.03.2022 art.I. 3. La anexa nr. 2 articolul 1, litera h) se modifică și va avea următorul cuprins: „h) se obligă să asigure locuința achiziționată din finanțarea garantată împotriva tuturor riscurilor potrivit normelor interne proprii ale finanțatorilor, pe toată durata finanțării garantate, la o valoare acceptată de o societate de asigurare, dar nu mai puțin decât valoarea de piață a locuinței, iar drepturile derivând din polița de asigurare vor fi cesionate în favoarea statului român, reprezentat de Ministerul Finanțelor, și a finanțatorului, beneficiarul fiind ținut să facă dovada notificării cesiunii către asigurator.
ghinetgeorge, utilizator