Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună seara .Am depus dosarul cu reducerea vîrstei de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună seara .Am depus dosarul cu reducerea vîrstei de pensionare ...

Bună seara .Am depus dosarul cu reducerea vîrstei de pensionare la casa de pensii buc. Menționez că am 19 ani și 17 zile gr ll de muncă100%:În cartea de muncă scrie .Stabilit loc de muncă cu condiții desebite 22/10/1980 la SC Sicomed SA .Decizia de pensionare a fost respinsă pe motiv că nu pot ieși mai de vreme de60 de ani.În decizie îmi apare un total de 43 ani și 4luni stagiu de cotizare.Nu înțeleg dacă locul de muncă este stabilit ln condiții deosebite și 19 ani de gr ll de ce nu beneficiez de reducerea vîrstei de pensionare ?Ei spun că cei 19 ani reprezintă stagiu de cotizare în condiții normale.În acel tabel cu reducerea vîrstei de pensionare reiese că la o vechime de 19 ani în grupa ll se reduce vîrsta cu 6ani și4luni. Menționez că sînt născut în 16/03/1963 .Poate mă lămuriți dumneavoastră ce este cu acele condiții deosebite cum am fost angajat și de ce nu se ține cont de ele,.Vă mulțumesc!
Mrsu, utilizator
Decizia nr1401659 din 13/09/2021
privind respingerea pensiei ptr limită de vîrstă. Urmare a examinării actelor din dosarul de pensionare înregistrat la nr 175671 din 10/08/2021 în baza legii nr 263/2010 se respinge cererea de pensionre a domnului ...... născut la data de 16/03 1963 -pensie asigurări sociale 0 lei total drepturi 0 lei. 1 Vîrsta la data pensionării 58 ani 4luni 2 Vîrsta standard de pensionare 65 ani 0 luni .3 Vîrsta în sistem de apărare ordine publică și sig națională 0 ani 0 luni 4 Reducerea vîrstei standard de pensionare ptr -condiții speciale, deosebite și/sau alte condiții de muncă 6 ani 4 luni -Decretul lege nr118/1990 0 ani 0 luni -Legea nr 34/2004 0 ani 0 luni -Statut de persoană cu handicap 0 ani 0 luni -Stagiul complet de cotizare 35 ani o luni -Sistemul public condiții speciale de muncă 0 ani 0 luni -Stagiul total de cotizare realizat 43 ani 4luni 16 zile. din care .-În condiții normale de muncă 18 ani 2 luni 25 zile .-În condiții deosebite de muncă 0 ani 0 luni -În condiții speciale de muncă 0 ani 0 luni .-În gr l de muncă (Legea 3/77) 0 ani 0luni -În gr ll de muncă(Legea3/77) 19 ani 0 luni 17 zile .-Stagiu aferent grupe condiții de muncă (val.incl. și în total per necontributive) 4 ani 9 luni -În sist militar 0 ani 0 luni -Total stagiu asimilat(conform art49 din lg nr 263 2010) 1 an 4 luni 4 zile ,sper că de data asta v-am putut ajuta să vă faceți o părere .Vă mulțumesc încă odată!
Ati depus dosarul la implinirea varstei de 58 ani, 4 luni si 24 zile.
Dosarul trebuia depus incepand cu data/ziua in care implineati varsta de 58 ani si 8 luni.
Daca nu ati scos dosarul, redepuneti doar cererea si veti primi decizie de admitere.
Vă mulțumesc foarte mult ptr răspunsul dat ,dosarul a rămas la ei.Voi merge să depun cerere ptr ieșire la pensie cu reducerea vîrstei. Cu toate că au spus să vin după împlinirea vîrstei de 60 de ani ,ceia ce eu consider că ar putea să fie o greșeală de a lor.
Carp Mircea a scris:

Ati depus dosarul la implinirea varstei de 58 ani, 4 luni si 24 zile.
Dosarul trebuia depus incepand cu data/ziua in care implineati varsta de 58 ani si 8 luni.
Daca nu ati scos dosarul, redepuneti doar cererea si veti primi decizie de admitere.

Mrsu, utilizator
Potrivit datelor din decizie-limita de varsta la 58 ani si 8 luni.Chiar si ei spun reducerea cu 6 ani si 4 luni.