Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Acte necesare si valabilitate resedinta
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Acte necesare si valabilitate resedinta

Buna ziua,

Sunt proprietara unui apartament si vreau sa il trec ca resedinta momentan, urmand sa schimb pe viitor domiciliul pe acea adresa (domiciliul curent e pe adresa parintilor, de cand am schimbat ultimul buletin) .

Pot trece aceeasi adresa de resedinta si pentru partener, daca nu suntem casatoriti?

Ce acte trebuie sa depun si ce valabilitate are mentiunea de resedinta din CI?

Va multumesc.
eve25, utilizator
- pentru stabilirea resedintei este necesar sa va prezentati cu actul de identitate si actul cu care faceti dovada proprietatii apartamentului;
- ca proprietar, puteti sa va dati acordul pentru stabilirea resedintei pentru oricine, deci si pentru partenerul dvs;
- termenul de valabilitate al vizei de resedinta este de maxim 1 an de zile.