avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Acte necesare si valabilitate resedinta
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Acte necesare si valabilitate resedinta


Buna ziua,

Sunt proprietara unui apartament si vreau sa il trec ca resedinta momentan, urmand sa schimb pe viitor domiciliul pe acea adresa (domiciliul curent e pe adresa parintilor, de cand am schimbat ultimul buletin) .

Pot trece aceeasi adresa de resedinta si pentru partener, daca nu suntem casatoriti?

Ce acte trebuie sa depun si ce valabilitate are mentiunea de resedinta din CI?

Va multumesc.
Ultima modificare: Duminică, 10 Aprilie 2022
eve25, utilizator
Cel mai recent răspuns: georgiana.td , utilizator 16:25, 11 Aprilie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
- pentru stabilirea resedintei este necesar sa va prezentati cu actul de identitate si actul cu care faceti dovada proprietatii apartamentului;
- ca proprietar, puteti sa va dati acordul pentru stabilirea resedintei pentru oricine, deci si pentru partenerul dvs;
- termenul de valabilitate al vizei de resedinta este de maxim 1 an de zile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Viză de flotant Mădălina Alexandra D Mădălina Alexandra D Bună ziua. Dacă eu stau în chirie cu contract înregistrat la finanțe nu e nevoie de prezența proprietarului pentru ca mie să mi se dea viza de flotant. ... (vezi toată discuția)
Resedinta.domiciliu stabil. mircic1984 mircic1984 Daca locuiesc intr o alta localitate decat cea din buletin la o ruda deoarece in aceasta localitate am serviciul asta inseamna ca aici trebuie declarat ... (vezi toată discuția)
pot sa fac viza de resedinta unei persoane la proprietatea mea din alt oras fara sa imi schimb si eu domiciliul? iancau_Anamaria iancau_Anamaria Buna ziua, Locuiesc in Tirgu-Jiu si am domiciliul stabil in acest oras, dar detin in proprietate o locuinta in Cluj-Napoca. Va rog sa-mi spuneti daca se poate ... (vezi toată discuția)