Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Administrator de firma, pensionat anticipat, mai poate ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Administrator de firma, pensionat anticipat, mai poate ridica ...

Administrator de firma, pensionat anticipat, mai poate ridica dividendele dupa primirea deciziei de pensionare anticipata?
Veniturile din dividende nu suspenda plata pensiei anticipata.
Multumesc pentru raspuns. Contabila, azi, m-a informat ca nu pot fi ridicate dividendele , decat dupa ce se intra la pensie definitiva pt, limita de varsta, si asta in maxim 5 ani de la pensionarea anticipata, altfel se prescriu dividendele. Poate s-a mai modificat ceva intre timp? Mulumesc pentru eventuale raspunsuri.
Nu s-a modificat nimic, plata pensiei anticipata se suspenda daca se obtin venituri:
a. în baza unui contract individual de muncă;
b. în baza unui raport de serviciu;
c. din activități în funcţii elective sau care sunt numite în cadrul autorităţii executive, legislative ori judecătoreşti, pe durata mandatului, precum şi ca membri cooperatori într-o organizaţie a cooperaţiei meşteşugăreşti ale căror drepturi și obligații sunt asimilate în condițiile Legii nr. 263/2010 cu cele ale persoanelor prevăzute la art. I din lege.
Va multumesc mult pentru amabilitate . O zi frumoasa!