avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Sediu Social Fara Activitate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Sediu Social Fara Activitate

Buna ziua,

Aveti idee cat timp poti sa nu ai declarata activitate la sediu social?
Trebuie depusa o declaratie periodic?
Am citit ca la inregistrarea sediului social trebuie depusa:
"Declarația-tip pe propria răspundere (Model 1) semnată de asociaţi sau de administratori din care să rezulte, după caz, că persoana juridică nu desfăşoară
-la sediul social,
-la sediile secundare
-sau în afara acestora, activităţile declarate, o perioadă de maximum 3 ani "
Eu nu am declarata activitate la sediu social si nici nu am activitati autorizate la sediu, doar la terti si in afara sediilor.
In certificatul constatator este precizat:
"Tip sediu: principal
Nu se desfăşoară activităţile prevăzute în actul constitutiv sau modificator"
Au trecut mai mult de 3 ani de cand am infiintat firma, depus declaratii la ONRC.
Mai trebuia facut ceva, depusa o noua declaratie dupa 3 ani?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: hrcontabilitate , utilizator 16:34, 16 Mai 2022
Buna ziua,
avand in vedere ca aveti activitate la terti, nu ati depus model 1. Modelul 1 se foloseste cand vrei sa suspenzi activitatea societatii pe o perioada de 3 ani.
Legea ne ofera posibilitatea de a alege cum ne desfasuram activitatea: sediu, punct de lucru si terti. Nu exista obligatia de a avea activitate strict la sediu si nici de a depune o declaratie extra pentru aceasta.

Deci, data fiind situatia dumneavoastra, nu trebuie sa mai faceti nimic, sa mai depuneti sau sa mai modificati ceva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mai multe cereri la registru marianna marianna am urmatoarele mentiuni pe aceeasi firma: infiintare punct de lucru desfiintare punct de lucru prelungire sediu punct de lucru extindere obiect de ... (vezi toată discuția)
Schimbarea sediului fifi58 fifi58 firma platitor de tva, cu cifra de afacere pe anul 2016 deja peste plafonul de 100000 euro , cu toate impozitele platite la zi intentioneaza sa schimbe sediul ... (vezi toată discuția)
Firma transport persoane si colete 8+1 lucuri Cazacincu Robert Cazacincu Robert As dori sa ma ajutati si sa ma indrumati ce pasi trebuie sa urmez, unde trebuie sa merg si ce acte imi sunt necesare pentru a putea deschide o firma de ... (vezi toată discuția)