Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua. Conform GDPR filmatul pe drumurile publice, ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua. Conform GDPR filmatul pe drumurile publice, a vehiculelor ...

Buna ziua. Conform GDPR filmatul pe drumurile publice, a vehiculelor cu numerele lor de inmatriculare, intra sub incidenta reglementarilor GDPR cu privire la datele personale (identificarea proprietarului la o anumita ora, poate duce la incalcarea vietii lui private, daca sotia il stia in delegatie, iar el era de fapt in alt oras, cu amanta). Asadar placuta cu numarul de inmatriculare, arata date personale ale proprietarului. Pe acest principiu, un proiprietar ar putea sa aiba pretentia de a isi da numarul de inmatriculare jos de pe masina lui, pe motiv ca i se incalca dreptul la protectia datelor conform GDPR. Bineinteles ca ar intra in conflict cu prevederile Codului Rutier si ar comite o infractiune. Stiu ca legile europene primeaza in fata inclusiv a Constitutiilor tarilor membre. Dar legile cu privire la circulatia pe drumurile publice, sunt inclusiv europene. Asadar, cu aceasta argumentatie, nu se poate face o constatare, o sesizare, a contradictiilor celor doua legi europene si astfel GDPR sa fie restranse? In ideea in care pe spatiul public sa iti asumi ca cetatean sa ....fi vazut/filmat de public iar daca vrei sa iti fie respectate drepturile din incidenta GDPR acestea sa se limiteze doar la spatiile private? Gresec undeva cu rationamentul?
Buna ziua. Da, normal, sigur, de la inceput si pana la sfarsit.
Cine e pe spatiul public, inseamna ca e pe spatiul public.
Cine filmeaza in trafic, filmeaza si pastreaza o perioada, apoi sterge.
Si chiar daca nu sterge, era pe spatiul public, si avea dreptul sa fie acolo.
Iar daca, in mod expres îi filmeaza nr. unuia si ii arata nevestei aceluia, este alta poveste.
Mai bine ne spuneti care este problema dvs, daca aveti vreuna, ca de obicei nu iese fum fara foc.

Si inca ceva, ati postat in sectiunea de "Asociatii de proprietari".
Cine a facut filmarea, presedintele de bloc?
trandafir2, moderator
Filmatul nr. de inmatriculare nu intra sub incidenta GDPR. In schimb prelucrarea datelor cu caracter personal din aceasta filmare intra sub incidenta Regulamentului GDPR (ex. postarea filmarilor pe retele de socializare sau a imaginilor la avizierul asociatiei de proprietari, etc., fara a se face anonimizarea datelor cu caracter personal).
CrysNico1971, utilizator
Potrivit Regulamentului General privind Protectia Datelor 679/2016 ,datele cu caracter personal sunt informatii si detalii care fac posibila recunoasterea unei persoane fizice, direct ori indirect, prin accesarea unui element de identificare fizic sau online, ce poate fi o imagine, numele complet, adresa, un numar de identificare (CNP, numarul pasaportului, seria si numarul de pe cartea de identitate, s.a.), numarul masinii, etc.

Sunt incluse si caracteristici rasiale, sexuale, etnice, confesiunea religioasa, convingerile politice sau filozofice ori datele genetice si biologice.

Prin adoptarea Regulamentului nr. 679/2016 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și libera circulație a acestor date, a fost implementat GDPR începând cu data de 25 mai 2018.
Parlamentul României a adoptat Legea 190/2018 Privind măsuri de punere în aplicare a Regulamentului (UE) nr. 679/2016. Această lege reglementează doar supravegherea video făcută de angajator la locul de muncă.
Legea nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor și protecția persoanelor, împreună cu Decizia nr. 52/2012 privind prelucrarea datelor cu caracter personal prin utilizarea mijloacelor de supraveghere video, reglementează instalarea camerelor de supraveghere în spațiile publice sau private.
Decizia nr. 52/2012 (articolul 4), permite supravegherea video numai în următoarele cazuri:
pentru prevenirea și combaterea săvârșirii infracțiunilor.
pentru supravegherea traficului rutier și constatarea încălcării regulilor de circulație rutieră.
pentru asigurarea pazei și protecției persoanelor, bunurilor și valorilor, a imobilelor și a instalațiilor de utilitate publică, precum și a împrejmuirilor afectate.
pentru îndeplinirea unor măsuri de interes public sau exercitarea prerogativelor de autoritate publică.
pentru realizarea unor interese legitime, cu condiția să nu se prejudicieze drepturile și libertățile fundamentale sau interesul persoanelor vizate.

Dacă filmarea vizează domeniul public:
Este bine să ai un motiv justificabil pentru montarea camerei de supraveghere.
Se recomandă folosirea unui număr cât mai mic de camere.
Ai nevoie de o societate licențiată de Poliția Română pentru montaj.
Dacă domeniul public este lângă alți proprietari, pentru a evita posibile sesizări, obține consimțământul acestora în mod scris.
Trebuie să respecți standardele de informare prin atenționarea cu privire la zona monitorizată (printr-un afiș de exemplu).
Trebuie să existe o persoană responsabilă care să poată răspundă la eventuale solicitări.
Din punct de vedere legal imaginile stocate mai vechi de 30 de zile trebuie șterse (numai în cazuri speciale, ce pot fi dovedite, este posibilă prelungirea acestui termen).
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Dar sunt sute/mii de proprietari de autoturisme care si-au montat in interior camere de filmat, montaj facut de insusi proprietarul fara a apela la nush ce ...Ai nevoie de o societate licențiată de Poliția Română pentru montaj.,
Adica, haideti sa fim seriosi .
Stim cu totii motivele pentru care se achizitioneaza si se monteaza in interiorul automobilului aceste camere - nicidecum sa-mi spionez sotul/sotia, etc. Asadar filmarile, in acest caz, sunt folosite strict in interes personal si tare se mai face caz pe acest GDPR...
Decizia 52/2012 și-a încetat aplicabilitatea din 25.05.2018 (de când a fost adoptat GDPR-ul in România și Legea 677 abrogată), vezi Decizia 99 din 18.05.2018 a ANSPDCP