Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Camere supraveghere montate fara asociatie ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Camere supraveghere montate fara asociatie proprietari. Buna ...

Camere supraveghere montate fara asociatie proprietari.

Buna ziua,

Locuiesc intr-un bloc cu 20 apartamente.

De curand s-au montat camare de supraveghere in interior(hol si intrare lift). In bloc nu este constituita asociatie de proprietar. Este o doamna care se ocupa cu impartirea cheltuielilor/intretinerii.

Cum spuneam, de curand aceasta doamna a montat camere de supraveghere fara ca eu sa fiu intrebat (au fost doar cativa care s-au vorbit - gasca lor din bloc).
Este legal acest lucru? Avand in vedere ca nu exista asocitatie.
Practic, camerele au fost montate de o persoana fizica fara a avea acordul nostru scris, unde mai pun ca vizionarea imaginilor este la liber banuiesc ( pt cea care a montat).

Cum.pot actiona legal?

Multumesc
Nu are legatura existenta asociatiei de proprietari cu temeinicia si legalitatea instalarii sistemului de supraveghere in condominiu
Conform dispozitii in vigoare ,instalarea sistemelor de supraveghere in imobile d elocuit in comun implica parcurgerea unei proceduri legal prevazute care printre altele necesita acordul individual fiecarui proprietar din condominiu
camerele au fost montate de o persoana fizica fara a avea acordul nostru scris,

Sustineti ca doamna care se ocupa cu impartirea cheltuielilor/intretinerii. a montat sistemul de supraveghere??
Daca aveti suspiciuni asupra respectarii procedurii legale de instalat sisteme de supraveghere,sesizati initial doamna in discutie si politia teritoriaka

Care ar fi demersul legal (pasii care trebuiau urmati) pentru montarea camerelor?

Da, doamna respectiva (baiatul acesteia mai exact) a montat camerele.
Nu sunt montate de nicio firma.

ynocentta a scris:

Nu are legatura existenta asociatiei de proprietari cu temeinicia si legalitatea instalarii sistemului de supraveghere in condominiu
Conform dispozitii in vigoare ,instalarea sistemelor de supraveghere in imobile d elocuit in comun implica parcurgerea unei proceduri legal prevazute care printre altele necesita acordul individual fiecarui proprietar din condominiu
camerele au fost montate de o persoana fizica fara a avea acordul nostru scris,

Sustineti ca doamna care se ocupa cu impartirea cheltuielilor/intretinerii. a montat sistemul de supraveghere??
Daca aveti suspiciuni asupra respectarii procedurii legale de instalat sisteme de supraveghere,sesizati initial doamna in discutie si politia teritoriaka