Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara, Daca angajez pe cineva part time cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara, Daca angajez pe cineva part time cu program 2 ore, ...

Buna seara,

Daca angajez pe cineva part time cu program 2 ore, ce taxe dau la stat si care este salariu minim ce trebui sa-l primeasca angajatul?

Nu am gasit ceva concret, am deschis un srl de care ma ocup part time si as vrea sa angajez pe el cu program de 2 ore, insa nu stiu exact ce taxe datorez.
Aveți un exemplu aici:
[ link extern ]

Calcul salariu part-time: cat plateste un angajator la stat
Iata un exemplu de calcul contributii la un contract part-time:

Salariul minim brut pentru 8 ore in 2022: 2.550 lei
Salariu minim brut pentru 2 ore in 2022: 2.550 lei / 8 ore x 2 ore = 638 lei

Contributii angajat:

- CAS (25%): 638 lei x 25% = 160 lei
- CASS (10%): 638 lei x 10% = 64 lei
- Deducere personala (fara persoane in intretinere): 510 lei
- Impozit pe venit (10%): 0 lei
Salariu net = 638 lei -160 lei – 64 lei = 414 lei
Contributii angajator:
- CAM (2,25%): 668 lei x 2,25% = 14 lei
Multumesc!