avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara, Daca angajez pe cineva part time cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara, Daca angajez pe cineva part time cu program 2 ore, ...

Buna seara,

Daca angajez pe cineva part time cu program 2 ore, ce taxe dau la stat si care este salariu minim ce trebui sa-l primeasca angajatul?

Nu am gasit ceva concret, am deschis un srl de care ma ocup part time si as vrea sa angajez pe el cu program de 2 ore, insa nu stiu exact ce taxe datorez.
Cel mai recent răspuns: mariustz , utilizator 13:06, 31 Mai 2022
Aveți un exemplu aici:
[ link extern ]

Calcul salariu part-time: cat plateste un angajator la stat
Iata un exemplu de calcul contributii la un contract part-time:

Salariul minim brut pentru 8 ore in 2022: 2.550 lei
Salariu minim brut pentru 2 ore in 2022: 2.550 lei / 8 ore x 2 ore = 638 lei

Contributii angajat:

- CAS (25%): 638 lei x 25% = 160 lei
- CASS (10%): 638 lei x 10% = 64 lei
- Deducere personala (fara persoane in intretinere): 510 lei
- Impozit pe venit (10%): 0 lei
Salariu net = 638 lei -160 lei – 64 lei = 414 lei
Contributii angajator:
- CAM (2,25%): 668 lei x 2,25% = 14 lei
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariu femeie de serviciu Elidor Elidor Buna ziua, pentru o femeie de serviciu care activeaza doar pe 1 scara din 3 ale unei Asociatii de proprietari, 1.la conventia civila ce se incheie, ce dari ... (vezi toată discuția)
Salariul cenzor pensionar mirelahanganu mirelahanganu Buna ziua, Spuneti-mi si mie va rog cum se calculeaza salariul unui cenzor pensionat la limita de varsta. Vrem sa i facem contract de munca la o suma neta ... (vezi toată discuția)
Buna ziua,recent am semnat un contract de munca cu baza 3000 ... Justme1701 Justme1701 Buna ziua,recent am semnat un contract de munca cu baza 3000 net,cu norma 8/40 saptamana dar cu program in ture 12/24-12/48,intrebarea mea este:De ce intr o ... (vezi toată discuția)