Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună seara! Vă deranjez cu o întrebare, dacă mă ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună seara! Vă deranjez cu o întrebare, dacă mă puteți ...

Bună seara! Vă deranjez cu o întrebare, dacă mă puteți ajuta. Sunt cadru militar de profesie. In anul 2020 am achiziționat printr-un credit un apartament în București, dar îmi desfășuram activitatea într-o altă localitate din Romania. Între timp m-am mutat in București, iar la noua unitate am solicitat plata fracțiunilor ratelor bancare conform legii, dar am primit negație pe motiv că dețin deja o locuință proprietate personală. E normal să fie așa? Mulțumesc.
Potrivit legii, cadru militar nu beneficiaza de compensatie dacă deține locuință proprietate personală el și soția/soțul în garnizoana/localitatea în care a fost numit în prima funcție, a fost mutat în interesul serviciului, a fost detașat și/sau împuternicit, alta decât cea achiziționată prin creditul ipotecar/imobiliar sau prin contractul de vânzare-cumpărare cu plata în rate pentru care se solicită acordarea compensației lunare pentru chirie.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Bună dimineața!

Vă mulțumesc pentru răspuns. In ceea ce mă privește pe mine, nu dețin altă locuință în afara celei achiziționate. In cazul acesta, mai fac obiectul acordării compensației lunare pentru chirie? Mulțumesc.

Cornel Vasile a scris:

Potrivit legii, cadru militar nu beneficiaza de compensatie dacă deține locuință proprietate personală el și soția/soțul în garnizoana/localitatea în care a fost numit în prima funcție, a fost mutat în interesul serviciului, a fost detașat și/sau împuternicit, alta decât cea achiziționată prin creditul ipotecar/imobiliar sau prin contractul de vânzare-cumpărare cu plata în rate pentru care se solicită acordarea compensației lunare pentru chirie.

Dacă nu dețineți, atunci ar trebui sa beneficiați.
Am înțeles... și în situația dată, în care dumnealor zic că dețin deja o locuință proprietate personală (unica), pentru că la data mutării la noul loc de muncă, o dețineam, și din cauza asta nu se poate acorda..., ce mă sfătuiți să fac? Am vreo șansă de câștig dacă merg în instanță? Vă mulțumesc.

Cornel Vasile a scris:

Dacă nu dețineți, atunci ar trebui sa beneficiați.

Nik90, utilizator
Nimeni nu va poate spune care sunt exact sansele dvs in instanta.