Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Reducere pensie de intretinere Buna, tatal micutului ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Reducere pensie de intretinere Buna, tatal micutului meu a cerut ...

Reducere pensie de intretinere

Buna.tatal micutului meu a cerut reducerea pensiei de intretinere.inca nu am primit nimic de la judecatorie-probabil zilele astea-insa banuiesc ca morivul e ca acum are doi copii.
Intrebarea mea este daca am vreo sansa sa ramana aceasi suma pentru micurul meu bazandu ma pe faptul ca lucreaza in cadrul MAI si venitul lui este mai mult decat dublu in realitate fata de suma din care i s a calculat micutului pensia intretinere deoarece restul sumei este provenita din sporuri si asa cum stiti astea nu se calculeaza desi nu prea inteleg de ce deoarece se stie ca aceste sporuri sunt permanente cat si pe faptul ca celalalt copil locuieste(cred)cu el deci beneficiaza de niste bani lucruri si tatic in plus?doamne fereste n am nimic cu copilul dar nici micutul meu nu are nici o vina ca tatal lui nu l vrea...

Ori cu ce altceva asi putea sa incerc macar sa argumentez ?
Cum vor decurge lucrurile? Am nevoie de avocat?e o idee buna sa cer unul din oficiu deoarece asa cum poate va amintiti avocatul pe care l am avut n a facut decat sa stea langa mine sa ridice din umeri si sa mi spuna sa raspund ce mi convine...
De unde stiu ca a cerut reducerea?e o localitate mica toata lumea cu nasul in treburile altora doar trei patru avocati am auzit de la...lume...m am uitat la info dosare si am gasit .29 aprilie e data.
Pot sa profit de ocazia asta sa umblam si la programul de vizita sau va trebui sa fie separat?are program de vizita.i a copilul il lasa la bunici ...de altfel a fost de mai multe ori la tatal lui insa n a vazut bebelusul nu stie nimic de el.am aflat tot de la lume ca exista si i am explicat eu ca are un fratior....mai nou nu vine dupa el asta dupa ce de mai multe ori a venit bunicu.a mai venit si duminica sa l ia ca sambata n a avut timp...de anuntat bineinteles ca nu anunta...
Trebuie neaparat sa va mai spun ca nu contribuie cu nimic altceva decat pensia de intretinere in plus ia spus micutului ca mi trimite mie "suficienti bani sa i cumpar tot ce si doreste"asa ca sa nu mai ceara de la el sa i cumpere...copilul ceruse sa i cumpere si lui ceva deoarece l a lasat cu bunicii sa mearga la cumparaturi.cam asa stau lucrurile.orice sfat e binevenit.
Postarea dvs e lunga dar raspunsul e scurt,nu aveti ce sa faceti daca dovedeste ca are alt copilLegea ii da voie sa solicite reducerea pensiei..Poate fi imoral,nedrept dar e perfect legal ..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Multumesc domnul avocat.poate aveti amabilitatea sa mi mai raspundeti la o intrebare.cele 33% procente pentru doi copii se imparte obligatoriu la doi?exista cazuri in care un copil a primit procent mai mare fata de celalalt fara a se depasi 33%?
Scuzeee inca ceva :eu n am mai reusit in cele din urma sa cer marirea pensiei de intretinere desi stiu ca i au crescut veniturile.va trebui sa aduca si venitul realizat in ultimile sase luni si apoi se va stabili noul procent?sau se va calcula in funcie de cat era deja stabilit?nu e suma fixa stabilit ci procent.
Zifrumoasa, utilizator
Fostul solicită diminuarea,nu va cslculeaza nimeni automat,va trebui sa cereti dvs printr o cerere reconventionala..
Daca aveți stabilit procent, la ce mărire faceți referire. Procentul se aplica lunar salariului net cât ea în mână. Se exclude la angajații MAI norma de hrană, de haine, echipament...., sau tot ce au ei ca diurnă.

La 2 copii procentul este 16,66% de copil.
Dapix, utilizator
Buna dapix.am gresit eu .e exact invers.adica suma fixa.anul trecut in iunie am aflat ca are salariul crescut si am tot vrut sa cer marire da odata n am avut loc de munca si mi a fost frica ca cine stie ce idei ii mai vin...apoi am gasit de munca insa n am mai avut timp si uite asa acum s a intamplat ca a mai adus pe lume un copil si eu nj stiu ce am de facut si nici la ce avocat sa apelez.tu ce crezi un avocat din oficiu ar fi bun sa ma ajute?