Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna Pot sa cer marirea pensiei intretinere minor fara ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna Pot sa cer marirea pensiei intretinere minor fara sa am ...

Buna
Pot sa cer marirea pensiei intretinere minor fara sa am un avocat?ce ar trebui sa fac in caz ca este posibil?
In momentul acesta nu am loc de munca si sincer in conditiile actuale nu stiu in cat timp voi gasi ceva...afecteaza acest lucru faptul ca vreau sa cer marirea?situatia minorului nu s a schimbat .doar ca eu nu mai am loc de munca deocamdata in timp ce tatalui lui i au crescut veniturile si nu doreste sa faca nimic in plus de ce scrie in hotarare...isi tespecta programul de vizita...oarecum.ultima data a venit bunicul sa ia copilul pe motiv ca el e la servici.eu nu am fost anuntata.bunicul a venit copilul a zis ca vrea sa mearga la ei asa ca l am lasat...si in celelalte dati il ia si l lasa la bunici asadar practic e in vizita la bunici nu in program la tata si pensia de intretinere a platit o mai putin in luna de vacanta cand cooilul a fost la el...am hotarat sa nu mai complic lucrurile si sa nu l execut...asadar sa revin:faptul ca in acest moment nu am loc de munca afecteaza cererea de marire?sincer mi e frica sa nu profite si sa ceara copilul la el desi nu l a vrut si nu l vrea insa ar face orice sa scape de plata pensiei si parintii lui il sustin adica ar fi dispusi sa creasca ei copilul doar sa dea bine fiul lor prin targ.in timp ce situatia mea nu e prea roz in mometul acesta.
Zifrumoasa, utilizator
Buna ziua,
Sigur, daca cunoasteti ca veniturile tatalui s-au majorat, fata de momentul pronuntarii hotararii prin care a fost obligat la plata pensiei de intretinere datorata minorului, puteti solicita majoararea acesteia.
Dar, daca prin hotarare acesta a fost obligat la plata pensiei de intretinere in cota procentuala (sau fractie) si nu printr-o suma fixa, atunci trebuie doar sa mergeti cu hotararea la un executor judecatoresc.
Puteti formula cererea de majorare a pensiei de intretinere la instanta, singura, fara avocat. Daca va descurcati, nu este obligatoriu sa aveti avocat.
Daca nu va descurcati si totusi aveti nevoie de avocat si nu aveti venituri, puteti formula o cerere de ajutor public judiciar, pentru a vi se da un avocat din oficiu. Cererea se depune la Baroul de Avocati din judetul dvs.
Multumesc.este stabilita suma fixa si da i au crescut veniturile considerabil prin faptul ca are o functie de conducere inca din luna iunie.imi spuneti va rog si daca poate sa prifite sa ceara copilul la el din cauza situatiei materiale care a fost si este mai buna a lui fata de a mea?sincer eu lucrez insa fara documente am grija de copilul unor oameni care nu pot sa mi ofere carte de munca insa nu ma intretin din banii copilului asa cum crede tatal desi nu pot sa o demonstrez si cam de un an de cand isi respecta programul cu sfintenie ma tot ameninta si avertizează ca mi ia copilul ca el n are de gand sa ma intretina pana face copilul 18 ani deoarece stie el sigur ca ii da prea multi bani copilului si ca nu i cheltui pentru el. Axum plateste pensiia minima insa cum amvcalculat eu s ar cam dubla...insa vreau sa fiu sigura ca nu ma bag singura in vreo capcana asa cum am patit si alta data cand am cerut ceva pentrh copilul meu deoarece el mereu a profitat si a mai cerut cate ceva in plus...
Faceti greseli.credeti ca daca copilul ar sta la el ar cheltui mai putin decat plateste pensie de întreținere?
Si da daca nu aveti venituri, in interesul superior al copilului, acesta trebuie sa stea unde ii este lui mai bine.
Si daca aveati servici cu 1500 lei pe luna si tatal avea 7000 lei pe luna e in interesul copilului sa stea acolo unde are avantaj mai mare.Binenyeles ca fara servici copilul se poate reincredinta la celalalt parinte, e in interesul lui sa stea cu cineva care are ce sa i ofere, mancare mai buna, haine mai bune.
Si inca ceva, a stat copilul la el o luna si dvs vroiati sa primiti pensie?ati transformat copilul in card?

Pensia e pentru copil nu sa cheltuiti dvs acei bani.
In plus in mod normal daca el achita o suma aceiasi ar trebui sa o cheltuiti minim si dvs cu copilul.moral macar

aiurea, legea va contraziice si nici moral nu e, chletui cu copilul dupa cat ai leafa, 1/4 din salariu si daca nu ai, salariul, raportezi la venitul minim pe ec.
e in interesul lui sa stea cu cineva care are ce sa i ofere, mancare mai buna, haine mai bune.

in interesul lui e sa fie iubit, sa i se ofere sprijin si afectiune. Daca e iubit, copilul are de toate si mancare si ce imbraca, ca mama munceste , nu sta pe banii copilului de pensie.

Zi frumoasa, dupa mine, nu da bine ca cereti marire de pensie daca nu sunteti angajata oficial, dar puteti spune adevarul ca munciti la acea familie
Buna sobolanita.ai dreptate.doar ca nu toti oamenii care au bani isi si iubesc copii si vor sa i cheltuie cu ei.asadar exista posibilitatea asta asa cum banuiam si sunt sigura ca se va folosi de ea.multumesc .si sincer as dori atunci cand tot vorbim de interesul copilului sa nu ne gandim doar la bani.
Si cum m am trezit deja si astazi e odihna si nu ma pot abtine am sa mai scriu ceva:
-ai trei masini si nici un scaun de copil(ii spui copilului sa stea dupa scaunele masinii ca daca nu l vede politia nu i nici o problema)vizavi de una rabla dotata cu scaun care functioneaza desi e veche foarte bine si cu care duci copilul la gradi zilnic un copil care te face sa tragi pe dreapta pe avarii (n ai unde sa iesi de pe carosabil)de vreo doua ori in cei 15 km deoarece a desfacut curelusele scaunului lui si se plimba pe bancheta din spate amuzat ca nu l vede nimeni.dupa parerea ta in care masina ar fi interesul copilului?
-o pereche de incaltari care costa 50 de lei singurii marimea copilului aflati la reducere vizavii de o pereche de incaltati care costa aproximativ 200 de lei pe care copilul i a incercat i au placut si i ar fi vrut ...in care crezi ca ar fi interesul lui?ei bine din cei 1500 ai mei castigati la negru i am cumparat..poate am gresit..daca nu i cumparam poate ceilalti nu stateau pe raftuletu de papuci ai micutului degeaba...
-o casa mare veche dar renovata in care copilul mananca cereale cu lapte si sendvisuri intr o farfurie in care n are voie sa invarta deoarece se zgarie da i smechera si se spala singura;un pat mai mare in care dorm concubina ,x(nu i spnu tata.e prietenul lui care lucreaza in locul y...e x ul care vine sa ma duca la bunii...) si copilul un pat in care x doarme in timp ce copilul care nu poate adormii se joaca bine mersi pe tableta pana cade si l gaseste x plangand si inghetat de frig ...vizavii de o căsuță nerenovata dar ingrijita .cu farfurii in care se papa mancare si n care copilul pana mai povesteste ce a facut el la gradi mai da si cu lingura in ele mai si alege legumele care nu i plac si care ajung pe fata de masa.spalate cu mana .un pat mic in care doarme mamii langa care se cuibareste copilul la perete desi ar putea sa doarma in patutul lui si unde povestesc ei tot ce au mai facut astazi pana adorm ca aici nu avem tablete...unde crezi ca i interesul copilului?
Ti as mai spune si despre cum mistretii trebuiesc omorati ca provoca stricaciuni asa ca x merge la vanatoare vizavii de mistretii trebuiesc sa stea in padure ca acolo le este locul..
Si despre vecina care i ileana-cotofana nici decum tanti ileana sau ioana nebuna sau idiotu de nelutu...
Ti as mai spune cum in fisa medicala scrie ca in perioada dintre vizitele la medic adica cea de vacanta copilul a scazut in greutate si a ajuns sa vomite banana...un copil care nu a fost decat racit pana acum...
Ti as mai spune multe ...insa mi am dorit ca micutul meu sa si cunoasca tatal asa ca voi avea rabdare sa i explic mereu ce e bine si ce nu...insa asta i alta poveste
Asadar cred ca ai inteles care i parintele de 7000 si cel de 1500 si poti sa ti dai cu parerea despre interesul copilului .eu cred ca interesul oricarui copil e acolo unde poate fi liber si fericit unde adoarme linistit stiind ca e in sigurnta si iubit da...tare mi e ca pe la tribunal vor crede ca tine si vor trage concluzia ca mai multi bani te fac un parinte mai bun..asadar nu vom cere nici o marire ca nu vreau sa risc sa mi pierd copilul desi legile s toate n interesul lui nu?
Oare ce simt si cum se simt copii astia al cui interes e?