Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna Pot sa cer marirea pensiei intretinere minor fara ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna Pot sa cer marirea pensiei intretinere minor fara sa am ...

Buna
Pot sa cer marirea pensiei intretinere minor fara sa am un avocat?ce ar trebui sa fac in caz ca este posibil?
In momentul acesta nu am loc de munca si sincer in conditiile actuale nu stiu in cat timp voi gasi ceva...afecteaza acest lucru faptul ca vreau sa cer marirea?situatia minorului nu s a schimbat .doar ca eu nu mai am loc de munca deocamdata in timp ce tatalui lui i au crescut veniturile si nu doreste sa faca nimic in plus de ce scrie in hotarare...isi tespecta programul de vizita...oarecum.ultima data a venit bunicul sa ia copilul pe motiv ca el e la servici.eu nu am fost anuntata.bunicul a venit copilul a zis ca vrea sa mearga la ei asa ca l am lasat...si in celelalte dati il ia si l lasa la bunici asadar practic e in vizita la bunici nu in program la tata si pensia de intretinere a platit o mai putin in luna de vacanta cand cooilul a fost la el...am hotarat sa nu mai complic lucrurile si sa nu l execut...asadar sa revin:faptul ca in acest moment nu am loc de munca afecteaza cererea de marire?sincer mi e frica sa nu profite si sa ceara copilul la el desi nu l a vrut si nu l vrea insa ar face orice sa scape de plata pensiei si parintii lui il sustin adica ar fi dispusi sa creasca ei copilul doar sa dea bine fiul lor prin targ.in timp ce situatia mea nu e prea roz in mometul acesta.
Zifrumoasa, utilizator
Multumesc jane.deocamdata vom astepta.
~ Conținut șters la cerere ~
Asadar dupa ce data trecuta a trimis bunicul dupa copil...am zis bine fie...sambata s a prezentat frumos la ora fixa cand sa plece ii spune copilului:asa i ca vrei sa stai mai mult la mine?pana miercuri?(copilul are patru ani nu cunoaste inca notiunea timpului si apoi cand incepi cu asa i ca...?nu e ca te manipuleaza?)nu stie ce inseamna mai multe zile...asa ca a spus ca vrea.bun.am incercat eu sa i explic micutului.i am mai pus niste hainite...doar ca astazi mi s a oferit ocazia ca miercuri sa merg intr un loc unde asi vrea sa duc si copilulu deoarece nu se stie cand vom mai avea aceasta ocazie si stiu ca i ar placea..il sun..nu raspunde.astept si zic sa nu l iau prin surprindere ii scriu mesaj in care i explic cum e treaba si l rog frumos sa l aduca pe micut maine seara sau daca nu poate merg eu dupa el in asa fel incat sa poata face baita si somnic...adica pana la ora noua...nu raspunde...acum eu ce ar trebui sa fac?iar am gresit ca am lasat copilul mai mult la el?eu cu ideea mea ca daca vreau sa i fie bine copilului las de la mine...iarasi am gresit?
Nu e ca se joaca cu mintea sentimentele si sufletelu micutului?
Zifrumoasa, utilizator

Sobolan de tomberoane a scris:

Faceti greseli.credeti ca daca copilul ar sta la el ar cheltui mai putin decat plateste pensie de întreținere?
Si da daca nu aveti venituri, in interesul superior al copilului, acesta trebuie sa stea unde ii este lui mai bine.
Si daca aveati servici cu 1500 lei pe luna si tatal avea 7000 lei pe luna e in interesul copilului sa stea acolo unde are avantaj mai mare.Binenteles ca fara servici copilul se poate reincredinta la celalalt parinte, e in interesul lui sa stea cu cineva care are ce sa i ofere, mancare mai buna, haine mai bune.
Si inca ceva, a stat copilul la el o luna si dvs vroiati sa primiti pensie?ati transformat copilul in card?

Pensia e pentru copil nu sa cheltuiti dvs acei bani.
In plus in mod normal daca el achita o suma aceiasi ar trebui sa o cheltuiti minim si dvs cu copilul.moral macar

Buna sobolanițo...mda.moral...atunci daca asa e moral cu banii n ar fi la fel de moral sa impartim si restul?chiar crezi ca daca ar avea 7 miliarde pe luna i ar fi mai bine copilului cu el care din ianuarie incoace i a cumparat vreo trei acadele ca vezi doamne el n are bani?aaaa si...a fost mos nicolae...la el nu i a lasat nimic pentru micut nici acasa nici la munca desi pentru copiii colegilor a lasat...si stai sa ma mai "cramponez" un pic de fostul asa cum scria cineva.cineva ar trebui sa stie ca nu e fostul da eiiii e lunga povestea si n are cum sa o cunoasca asadar nu stiu cum a tras concluzia ca ma cramponez..deci sa ti povestesc de puiutul meu:la ora 12 a venit din vizita de la tatal lui doar ca ce sa vezi n a fost la tata ci la bunici din nou.acum doarme de la ora 14.o sa doarma inca ore deoarece mereu il aduce surmenat si obosit.da sa ti povestesc:deci ieri dimineata trebuia sa l ia tatal la program.la gradinita ieri s au facut recuperari deci a fost la gradi.programul era de la 8.30.la 12.30.joi i am trimis mesaj sa l anunt.vineri foarte tarziu mi a raspuns ca atunci o sa vina sa l ia la ora 14 de acasa.oare nu trebuia sa l ia el de la gradi?asadar l a luat la ora 14 si la dus direct la parintii lui unde l a si lasat pana astazi cand l a adus bunicul.copilului i a spus ca merge la servici.bineanteles ieri era liber astazi de dimineata a mers la munca si in plus aseara eu daca aveam un pic de libertate am iesit cu prietenii,prieteni care toti stiau ca micutul e la tatal lui si ce sa vezi?cine era n parc la targu de craciun?taticu si concubina...fara micut...evident am pornit spre el sa l intreb unde i piticot al meu insa au facut intoarcere de 180' au urcat in masina si dusi au fost.l am sunat nimic raspuns i am trimis mesaj sa intreb unde era copilul si raspunsul a venit iute:am fost in parc cu toata familia.e foarte bine...doar ca copilul astazi mi a confirmat ca x era la servici si bunicii nu au vrut sa l duca la luminite ca era noapte...asta se intampla din ianuarie incoace de cand are program de vizita .copilul e la bunici nu la el.am incercat sa le explic in nenumarate randuri sa vina ei in alte zile sa i lase sa stea impreuna...raspunsul bunicului a fost:la ce sa mai venim daca oricum il vedem cand e la x?
In aceste conditii lasand la o parte faptul ca i a crescut salariul de luni bune si n am curaj sa cer marirea deoarece inca nu mi am gasit de munca...am fost deja la patru interviuri la doua erau schimburi si nu se potrivea nicicum programul cu al micutului.la doua mi au zis ca nu vor complicatii din cauza ca sunt singura si ce fac ei daca copilul are nevoie de mine si nu pot veni la munca?asadar stau in continuare cu copilul altora" la negru" ca sa pot sa fiu prezenta fizic si financiar in viata micutului meu...nu ma plang sa nu intelegi asta...dar e corect pentru micut?ce si cum e corect si in interesul copilului meu?ce ma poti sfatui sa fac?
As vrea sa l auzi pe micut cum spune:data viitoare mi a promis ca o sa ne jucam si o sa stea cu mine...s au jucat si a stat cu el de cateva ori in care s au intamplat cele relatate mai sus unde ma cramponam de situatia "fostului"
Chiar iti astept parerea si sfatul.
Zifrumoasa, utilizator
Cat timp copilul este la tata si nu este abuzat nu aveti de ce sa mergeti sa cereti socoteala acestuia sau de ce sa incercat sa ii siliti pe ceilalti sa faca doar cum doriti dumneavoastra.
Din punct de vedere legal, persistarea in acest comportament pune in pericol domiciliul copilului la dumneavoastra. Nu aveti venit oficial de ceva luni, va hartuiti fostul partener si socrii, sunteti ca un butoi de pulbere gata sa explodeze. Daca va aduce in fata instantei, cu un avocat decent, apreciez ca are foarte mari sanse de castig.
Cand aplicati pentru un job nu e musai sa spuneti ca va cresteti copilul singura. Locuiti cu mama, va ajuta cu micutul, chiar daca acesta se imbolnaveste are cine sa stea cu el. Dupa ce obtineti jobul va descurcati cumva.
Sunteti foarte ranita si pornita si nu e deloc bine pentru copil si pentru sanatatea lui emotionala sa continuat pe acest drum.

Deia14, utilizator