avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 250 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Traduceri Buna, Intrebare, daca un traducator este autorizat ...
Discuție deschisă în Traduceri

Buna, Intrebare, daca un traducator este autorizat pentru 2 limbi ...

Buna,

Intrebare, daca un traducator este autorizat pentru 2 limbi straine este posibil sa modifice autorizatia astfel incat sa ramana doar cu 1 din acele limbi?
Cel mai recent răspuns: Andreea1a9a0a0a , utilizator 17:14, 12 Mai 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De ce sa modifice autorizatia ? Este mai usor sa nu mai traduca din limba care nu doreste.
Am refuzat deja de 3 ori pe una dintre limbile in cauza. Inteleg ca maxim 3 refuzuri am voie, altfel imi anuleaza autorizatia.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu precizati daca este vorba de traduceri autorizate in sistemul juridic. Daca da, puteti sa cereti la BCETJ din cadrul MJ sa va radieze din lista pentru limba respectiva, pastrand autorizarea numai pentru a 2-a limba. Este posibil sa nu primiti radierea decat pentru intreaga autorizatie, primita pentru cele 2 limbi pe care le stapaniti. Depinde de motivul pe care il veti invoca in cererea de radiere.
Da, este vorba de traduceri autorizate in sistemul juridic.
Motivul radierii este ca nu mai stapanesc limba la nivelul asteptarilor. Am lucrat mereu numai cu una dintre ele.
Deci pare ca ar fi riscanta miscarea ..

Multumesc tare mult pentru lamuriri!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este riscant sa cereti radierea numai pentru o singura limba.
Pentru ca nu respectati solicitarea de a traduce in limba respectiva puteti primi amenda judiciara de la organul judiciar.
Mai bine va perfectionati.

Alte discuții în legătură

Taxa legalizare semnatura traducator autorizat anton.alina anton.alina Numele meu este Alina Anton si sunt traducator autorizat de limba engleza si franceza. Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez in situatia urmatoare: vreau sa ... (vezi toată discuția)
Certificare traduceri trimise prin e-mail - protejare conþinut. lacrima2 lacrima2 Buna ziua, Sunt traducator PFA. Pentru traducerile trimise prin e-mail unei firme din alt oras, trebuie sa-mi pun semnatura pe documentul tradus? Daca da, ... (vezi toată discuția)