avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... stagiul militar vechime pt pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

stagiul militar vechime pt pensie

Bună. Am un prieten care este născut în 1956 deci a făcut armata în anii 1976-1979. Anul trecut a ieșit la pensie și spune că armata nu i s-a luat în calcul la stabilirea vechimii. Nu se mai consideră vechime stagiul militar sau au greșit cei de la casa de pensii? Dacă este greșeală ce trebuie făcut? Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 12:46, 8 Mai 2022
Este stagiu asimilat și intră în calculul pensiei de limită de vârstă și al celei de invaliditate.
Este stagiu asimilat și intră în calculul pensiei de limită de vârstă și al celei de invaliditate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Școala profesională este vechime în muncă? BUZILA GHEORGHE BUZILA GHEORGHE Am făcut școala profesională în perioada 15 septembrie 1971 pînă în 15 iunie 1974.Pe 15 iulie m-am angajat și lucrez în prezent.Pe perioada școlii un ... (vezi toată discuția)
Anii de facultate si stagiu militar in calculul conditiilor de pensie la limita de varsta GabrielDabu GabrielDabu Buna ziua Sunt nascut in martie 1956 Dupa terminarea liceului (1975) am intrat la facultate, am satisfacut stagiul militar 9L (TR) pana in 1976 si intre ... (vezi toată discuția)
Grupa ii de muncă seceleanugheorghe seceleanugheorghe Buna ziua Sunt nascut la 22.11.1956 ,am o vechime in munca de 33 ani si 6 luni din care in grupaII in procent de 100 % după cum urmeaza: - 1975 ... (vezi toată discuția)