Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... stagiul militar vechime pt pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

stagiul militar vechime pt pensie

Bună. Am un prieten care este născut în 1956 deci a făcut armata în anii 1976-1979. Anul trecut a ieșit la pensie și spune că armata nu i s-a luat în calcul la stabilirea vechimii. Nu se mai consideră vechime stagiul militar sau au greșit cei de la casa de pensii? Dacă este greșeală ce trebuie făcut? Mulțumesc.
Este stagiu asimilat și intră în calculul pensiei de limită de vârstă și al celei de invaliditate.