Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... as dori si eu sa stiu mai multe detalii despre scuter ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

as dori si eu sa stiu mai multe detalii despre scuter fara permis, ...

as dori si eu sa stiu mai multe detalii despre scuter fara permis, cele electrice, vad ca in mai multe magazine vand scutere electrice fara permis care depasesc 25 km/h , ajung la 45-50 km/h, care e faza cu ele? poti circula fara permis ?
NU. OUG 195/2002 spune clar asa ceva

Anexa nr. 1

Categorii de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere

Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:
a) categoria AM: mopede a căror viteză maximă prin construcție este mai mare de 25 km/h, dar nu depășește 45 km/h;
....................................................
[ link extern ]
ce intreb eu si ce imi dai tu , stiam si eu asta
Si ce nu ai inteles daca stii? Daca stiai si tu asta, stiai ca ai nevoie de permis.
Ce nu stii? De ce vinde magazinul scutere la persoane fara permis?
Poti cumpara si autoturism si camion fara sa ai permis . Nu ai voie sa le conduci fara permis.
:) Da, toți strâmbă din nas, dacă nu primesc răspunsul pe care aveau impresia ca-l intuiesc, că s-a dat drumul la liber, pentru orice gadget moto apărut de curând.

De fapt se poate, chiar și pentru camion, dar nu pe drumurile publice.
latka, utilizator
Tot nu ati inteles intrebarea , mai repet odata ......... Multe magazine vand scutere cu viteze pana 45km/h , si zic ca nu ai nevoie de permis ...... La cele electrice

latka a scris:

:) Da, toți strâmbă din nas, dacă nu primesc răspunsul pe care aveau impresia ca-l intuiesc, că s-a dat drumul la liber, pentru orice gadget moto apărut de curând.

De fapt se poate, chiar și pentru camion, dar nu pe drumurile publice.