avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 258 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... as dori si eu sa stiu mai multe detalii despre scuter ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

as dori si eu sa stiu mai multe detalii despre scuter fara permis, ...

as dori si eu sa stiu mai multe detalii despre scuter fara permis, cele electrice, vad ca in mai multe magazine vand scutere electrice fara permis care depasesc 25 km/h , ajung la 45-50 km/h, care e faza cu ele? poti circula fara permis ?
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 12:37, 11 Mai 2022
NU. OUG 195/2002 spune clar asa ceva

Anexa nr. 1

Categorii de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere

Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:
a) categoria AM: mopede a căror viteză maximă prin construcție este mai mare de 25 km/h, dar nu depășește 45 km/h;
....................................................
[ link extern ]
ce intreb eu si ce imi dai tu , stiam si eu asta
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Si ce nu ai inteles daca stii? Daca stiai si tu asta, stiai ca ai nevoie de permis.
Ce nu stii? De ce vinde magazinul scutere la persoane fara permis?
Poti cumpara si autoturism si camion fara sa ai permis . Nu ai voie sa le conduci fara permis.
:) Da, toți strâmbă din nas, dacă nu primesc răspunsul pe care aveau impresia ca-l intuiesc, că s-a dat drumul la liber, pentru orice gadget moto apărut de curând.

De fapt se poate, chiar și pentru camion, dar nu pe drumurile publice.
Ultima modificare: Miercuri, 11 Mai 2022
latka, utilizator
Tot nu ati inteles intrebarea , mai repet odata ......... Multe magazine vand scutere cu viteze pana 45km/h , si zic ca nu ai nevoie de permis ...... La cele electrice

latka a scris:

:) Da, toți strâmbă din nas, dacă nu primesc răspunsul pe care aveau impresia ca-l intuiesc, că s-a dat drumul la liber, pentru orice gadget moto apărut de curând.

De fapt se poate, chiar și pentru camion, dar nu pe drumurile publice.

Alte discuții în legătură

Moped emanuel1986 emanuel1986 Ce tip de permis ai nevoie pentru a putea conduce o masina cu motor de maxim 500 cmc, putere de circa 5 CP si viteza maxima de 45 km/h? Se pot conduce cu ... (vezi toată discuția)
Conducere asa zis "moped", fara permis marian19 marian19 Va rog daca cunoasteti o speta. \"Am condus o bicicleta cu motor (tip scuter) si anume un \"ZT - 35 Boxer, motor pe benzina de 34,9 cc si viteza maxima 25 ... (vezi toată discuția)
Se paote conduce un moped fara permis? Alexandru-Mihail Alexandru-Mihail Intrebarea este pusa in conditia mopedul este dotat cu pedale si viteza sa nu depaseste 40/45km/h prin constructie. (vezi toată discuția)