avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1930 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... am ramas fara casa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

am ramas fara casa ...

tatal meu a vindut varului meu casa in valoare estimata de un evaluator autorizat la 215 000 de euro,a vindut-o cu numai 10 000 de euro,eu eram plecat din tara la acel moment,in contractul de vanzare cumparare si-a rezervat un drept de uzufruct viager,mentionez ca tata la acel moment era intr-o stare critica de sanatate fiind consumator zilnic de alcool,a fost internat de catre varul meu in spital si a fost diacnosticat (pancreatita cronica),auzind cele intimplate m-am intors repede in tara si printr-o procura speciala de la tatal meu l-am actionat in instanta pe varul meu,spunind-ui ca ii dau cei 10 000 euro sa anuleze actul vc,a trecut un an si ma judec in continuare cu el,au fost audiati martorii,etc...avocatul mi-a dat cava sanse dar nu stiu ce sa mai cred,a spus ca singura sansa este pretul incorect,sau sa putem dovedi ca la momentul acela nu era in toate facultatile mintale ..ce parere aveti ,astept sfaturi cit mai multe de la voi ....sunt disperat..........
Pai eu cred ca o sa fie destul de usor sa demonstrati ca tatal dumneavoastra nu era in toate mintile , si ca a incheiat acel contract fiind mahmur sau sub influenta alcoolului .

De obicei uzufructul viager este evaluat cam la 20% din valoarea unui imobil .
alinu31 a scris:

a trecut un an si ma judec in continuare ...avocatul mi-a dat ceva sanse dar nu stiu ce sa mai cred...


Si ce credeti ca am putea sa va spunem noi (nevand in fata vreun inscris) prin comparatie cu avocatul care rasfoieste de vreun an un dosar in care s-or fi strans ceva hartii?

Aveti nevoie de incurajari? Nu ne-ar costa nimic, dar nici nu v-ar ajuta la ceva.
Aveti nevoie de o alta opinie, dar formulata altminteri decat ...la plesneala? Atunci aratati-i si dosarul cui vreti sa va formuleze una.
este bine sa mergeti si la un alt cabinetde avocatura, sa va studiezeactele, daca aveti nevoie si de o alta opinie juridica.
intr-adevar, pretul mic, sub cel al pietei cu mult si faptul ca puteti dovedi cu martori ca tatal dvs nu este in deplinatatea facultatilor mintale, ar fi doua motive de reusita.
succesul dvs depinde si de avocat, cat de convingator pune problema si ce probe aduce, dar depinde in mod exceptional de judecatori.

av.m.vasilescu
Prezentati actele din dosar si altui avocat,asa puteti primi si alte raspunsuri...
Contract de vanzare cumparare
Subsemnatul ...... ...... domiciliat ...declar ca vand nepotului de frate ..... ...... fiul lui .... necasatorit domiciliat in ... ... ,dreptul indiviz de 1/2 din imobilul situat in intravilanul orasului ...,cu numar cadastral provizoriu 111222,intabulat in CF nr 2223 a localitatii .....sub A-1,B-1,compus din: teren curti-constructii in suprfata de 332 mp si constructiile c1,c2,c3.Locuinta c1 in suprf construita de 86 mp compusa din :parter in suprafata utila de67,60 mp si etaj in suprf utila de 30,25 mp.Constructia c2-Anexa este in suprf constr de 14 mp si constr c3-anexa este in suprf constr de 12 mp situate pe acest teren.
Dreptul indiviz de 1/2 din imobil ,este proprietatea mea,promitentul vinzator fiind dobandit astfel:dreptul indiviz din teren prin constituirea dreptului de proprietate,conform titlului de proprietate nr.111/21.03.2006 eliberat de Prefectura Prahova si procesului verbal de punere in posesie nr.445/07.03.2006 elib de primaria orasului ....,iar dreptul indiviz din locuinta si anexe prin mostenire de la defunctii parinti Ghe ....si defuncta mama,S.... B....,conform certificatului de mostenitor nr 225/12.12.2005.Imobilul este intabulat in CF nr.2223 a localitatii .....,conform incheierii de intabulare nr.2323/26.03.2008 dosar nr.1212/0.03.2008 eliberata de Biroul de Cadastru si Publicitate Imobiliara.
Provenirea anterioara a imobilului se afla in certificatele de mostenitor amintite mai sus.
Eu,cumparatorul,declar ca dreptul indiviz din imobil a fost dobandit de vanzator asa cum s-a mentionat mai sus.
Pretul acestei vanzari este de 10 000 de euro,pe care eu vinzatorul,declar ca l-am primit in intregime de la cumparator,asfel:suma de 1000 euro,am primit-o la data semnarii si autentificarii antecontractului de vanzare-cumparare autentic nr.222/21 02 2008.NOTAR PUBLIC MARIA ......,iar suma de 9000 euro am primit-o in intregime,in numerar azi data semnarii si autentificarii prezentului contract.
Cumparatorul,intra de drept in stapinirea dreptului indiviz din imobilul vandut de astazi data autentificarii prezentului contract,iar de fapt dupa incetarea din viata a mea vanzatorul intrucat imi rezerv un drept de uzufruct viager asupra dreptului indiviz din imobilul vandut.
Eu, cumparatorul,declar pe proprie raspundere sub sanctiunile prevazute de art.292 din Codul Penal,pentru fals in declaratii,ca la data semnarii prezentului contract de vinzare cumparare,nu sunt casatorit.
Eu,cumparatorul,declar ca am cumparat de la C...... G...,imobilul descris mai sus cu pretul de 10 000 euro,pe care l-am achitat in intregime,vinzatorului,asfel:suma de 1000 euro,am achitat-o la data semnarii si autentificarii antecontractului de vanzare cumparare autentic nr 222/21.02.2008 Notar Public,iar restul de pret in suma de 9000 euro am achitat-o in intregime,in numerar,astazi data semnarii si autentificarii prezentului contract.
Eu vanzatorul,declar pe propria raspundere sub sanctiunile prev de Codul Penal pentru fals in declaratii,ca imobilul nu a fost scos din circuitul civil,nu a fost trecut in proprietatea publica,nu a fost instrainat unei alte persoane,nu face obiectul unei promisiuni de instrainare cu exceptia celei in favoarea cumparatorului,nu face obiectul nici unei interdictii legale de vanzare,nu exista litigii pe rolul instantelor de judecata privind dreptul de proprietate asupra acestuia si nici cu privire la hotarele terenului,nu a fost adus ca aport la capitalul social al vreunei societati comerciale si nu exista nici o persoana care sa poata pretinde ori justifica in mod legal vreun drept real asupra imobilului,de natura sa afecteze exercitiul deplinei proprietati al cumparatorului.
In conformitate cu disp.art.1337,art.1352 si art.1354 Cod Civil eu vanzatorul,declar ca raspund catre cumparator de evictiunea totala sau partiala a imobilului vandut ,de viciile ascunse ale imobilului precum si de sarcinile la care s/ar pretinde supus acel imobil si care n-ar fi fost declarate la incheierea contractului.
Imobilul nu are sarcini asa cum rezulta din extrasul de carte funciara pentru autentificare nr.22.004/08.04.2008 eliberat de Biroul de Cadastru si Publicitate imobiliara.
Impozitele si taxele aferente imobilului si aflate in sarcina vinzatoarei au fost achitate de acesta pana la data prezentului act,conf certif de atestare fiscala nr.F8845/07.04.2008 emis de serviciul financiar-primaria .... si urmeaza a fi in sarcina cumparatorului de la aceasta data.
Eu,vanzatorul,declar ca pentru imobilul care face obiectul contractului de vanzare cumparare, am achitat la zi facturile de energie electrica etc,precum si toate cheltuielile folosintei imobilului,am pus la dispozitia cump toate facturile achitate aferente intretinerii imobilului,si sub acest aspect imi asum intreaga raspundere.
Noi,partile declaram ca pretul mentionat mai sus este pretul real intervenit intre noi,am luat la cunostinta de dispozitiile art.1303 Cod Civil si de art.77 cod fiscal ,cu privire la seriozitatea pretului,precum si de prevederile Legii 656/2002 cu privire la combaterea spalarii banilor si ne asumam intreaga raspundere pentru cele declarate in continutul prezentului contract ca fiind date reale.
In confr cu prev art.56 din Legea nr.499/2004,prezentul contract de vinzare cumpararese tranzmite prin intermediul acestui Birou Notarial la Biroul de Cadastru si Publicitate Imobiliara ,pentru efectuarea inscrierilor in cartea funciara.
Impozitul aferent transferului dreptului de proprietate este achitat de vanzator la data contractului si onorariul aferent perfectarii prezentului contract este achitat de cumparator.
Redactat,procesat autentificat la sediul Biroului Notarului Public,astazi 08 aprilie 2008,in 5 exemplare,din care 3 s-au inminat partilor.

Alte discuții în legătură

Uregent - contract v-c cu plata in rate, a unui imobil cu ipoteca la banca - clauze IuliaCo IuliaCo Buna ziua, Va rog mult, o parere despre claritatea si pertinenta clauzelor. Precizez ca eu sint cumparatorul, avansul in ziua semnarii este 50% din pretul ... (vezi toată discuția)
Act vanzare- cumparare laurentiu6 laurentiu6 buna. am o rugaminte . poate cineva sa ma ajute cu o ciorna cum arata un act vanzare - cumparare pentru casa ? vreau sa vad daca este la fel cu cel pe care il ... (vezi toată discuția)
Promisiune bilaterala de vanzare cumparare idadovici idadovici intrebarea este daca este un contract bun si pt cumparator care da totusi un alt pret care nu este trecut si care nu are nici o clauza in acest ... (vezi toată discuția)