Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Posibil suspect furt Buna seara, Impreuna cu o matusa ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Posibil suspect furt Buna seara, Impreuna cu o matusa in varsta ...

Posibil suspect furt,
Drept penal,
Cauze si solutii, procedura, rezolvare

Buna seara,
Am mers intr-un magazin mare, pentru a face cumparaturi. Am luat un carucior al magazinului, pentru a depozita produsele in vederea achizitionarii acestora.
La casa, am omis, neintentionat, sa pun pe banda cateva produse, o cut lapte, unt si branza ce le asigurasem intr-o punguta plastic , gen de la legume, deoarece cumparasem si o sticla de triumf - solutie si clor, si mi a fost teama sa nu curga.
Carutul personal de transport in era in interiorul celui de cumparaturi. La casa, persoana respectiva, dorind sa inchida, a inceput sa se manifeste verbal si fizic, sa ne miscam mai repede ca inchide; eu apucasem sa asez o parte din produse pe banda, aceasta din urma incepuse sa le scaneze si, continuand avertizarile fata de cealalta persoana asezata in spatele meu, mi-a spus sa trag carutul mai repede in fata si sa introduc produsele scanate; am incercat sa -i arat carutul personal, ca este gol asa cum eram obisnuit sa mi se ceara, insista : ,,trage-ti odata carutul” - m-am conformat, buimacit, incepand sa arunc in graba produsele scanate. Am platit, am plecat inainte .
Nu am apucat sa fac 10 de pasi pe culoar, ca a venit un domn de la paza. M-a condus catre o camera, si tragand carutul a inceput sa indruge diferite insulte si calomnii la adresa mea, devenind, eu, din ce in ce mai blocat de cele ce se intamplau. La cerere i-am inmanat bonul, a verificat impreuna cu o prersoana angajata a magazinului, sub carutul personal, in cel al magazinului, erau cele ce le-am mentionat mai sus. Atunci am realizat care-i rostul acelei verificari. Au inceput sa-mi caute prin carut, geaca etc - nimic. Au notat ceva pe niste hartii intr-o zarva de nedescris, m-au intrebat daca semnez, le-am spus ca nu stiu ce au scris; mi- au spus ca nu=i nici o problema, le vom da asa.
Am insistat sa le platesc, considerand ca imi erau de trebuinta, apoi, nu am avut alte intentii.
Ulterior a venit politia, am mers la sectie, acolo am fost intrebat ce s a intamplat, au fost scrise pe scurt de catre un agent 2-3 fraze., ca la final sa ma puna sa semnez 3-4 hartii.
Am intrebat de continutul acestora, mi s-a refuzat aducerea la cunostinta, i-am spus persoanei ca nu semnez hartiile carora nu le cunosc continutul.
Dupa filmarea dansilor ( camera piept) in care sa mentionez ca nu semnez, spunand din nou motivul, mi s-a spus ca pot pleca; intreband ce se intampla in continuare, mi s - a transmis sa astept hartie acasa.
Va rog, daca ma poate lamuri cineva care este procedura si ce situatii decurg din cele relatate de mine. Multumesc anticipat.
mcont456, utilizator
Daca aveti sugestii sau recomandari v-as ruga sa scrieti. Multumesc.
Buna ziua!
A fost deschis dosar penal impotriva dvs pentru infractiunea de furt.
Veti mai fi chemat la inca o audiere. Cititi cu atentie ceea ce se consemneaza si vi se da sa semnati, insistati si luati-va timpul necesar pentru a face aceste lucruri.

Recomandarea mea este sa discutati cu un avocat, care sa va asiste la orice alte declaratii veti mai fi citat, precum si la alte proceduri judiciare care pot fi realizate.

Avocat Iofcea Maria-Cristina a scris:

Buna ziua!
A fost deschis dosar penal impotriva dvs pentru infractiunea de furt.
Veti mai fi chemat la inca o audiere. Cititi cu atentie ceea ce se consemneaza si vi se da sa semnati, insistati si luati-va timpul necesar pentru a face aceste lucruri.

Recomandarea mea este sa discutati cu un avocat, care sa va asiste la orice alte declaratii veti mai fi citat, precum si la alte proceduri judiciare care pot fi realizate.

Multumesc foarte mult pentru raspuns, dna avocat.
V-as adresa doua intrebari daca nu va deranjeaza: este ceva ,,grav” in faptul ca nu am semnat acele documente al carui continut nu-l cunosteam?
Fiind prima situatie de acest fel din viata mea, exista posibilitatea unei amenzi administrative si/sau nup?
Pana în prezent, toate cazurile de furt din hipermarket le-am rezolvat.
Daca sunteți la primul conflict cu legea penal, cu avocat angajat ati avea șanse sa scăpați cu bine dacă veți fi bine îndrumat.
În cazurile mele, persoanele au scăpat și fără cazier dar fiecare caz în parte trebuie tratat cu atenție.
Se poate face și trimitere în judecată dar atunci lucrurile devin mai complicate pentru inculpat, acesta fiind motivul pentru angajarea cât mai urgentă de avocat în astfel de cazuri penale.Recomandarea mea este în acest sens
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Pana în prezent, toate cazurile de furt din hipermarket le-am rezolvat.
Daca sunteți la primul conflict cu legea penal, cu avocat angajat ati avea șanse sa scăpați cu bine dacă veți fi bine îndrumat.
În cazurile mele, persoanele au scăpat și fără cazier dar fiecare caz în parte trebuie tratat cu atenție.
Se poate face și trimitere în judecată dar atunci lucrurile devin mai complicate pentru inculpat, acesta fiind motivul pentru angajarea cât mai urgentă de avocat în astfel de cazuri penale.Recomandarea mea este în acest sens

Multumesc pentru raspuns, caz in care voi primi citatie pentru audieri la p, va voi contacta,.
O seara placuta.