avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... buna ziua as vrea un raspuns daca stie cineva. am 56 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

buna ziua as vrea un raspuns daca stie cineva. am 56 de ani si ...

buna ziua as vrea un raspuns daca stie cineva. am 56 de ani si am lucrat din 1984,numai in grupa 1. lucru-armata-lucru.somaj,pina in februarie 2001. 14 ani si 8 luni grupa 1.. o sa ies mai repede la pensie si daca se aplica legea din 2000. am lucrat inainte de aprilie de 2001. multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:33, 18 Mai 2022
Din datele postate rezulta-limita de varsta la 58 ani.
multumesc pentru raspuns. Dar problema mea e ,ca nu ma regasesc in anexa 4 lin legea din 2010 si din celelalte legi modificate. Pentruca din februarie 2001 eu nu am mai lucrat. Mentionez ca am lucrat in fostul combinat chimic din Baia Mare,care nu mai exista. Cind am incetat sa mai lucrez,in februarie 2001,inca era in functie,legea 19 din 2000.Va rog daca puteti sa -mi explicati aceasta ,,neintelegere ,, a mea.Pentru ca calculul pensiei se face in general,cu explicatia ;Pentru cine a lucrat inainte de 14 aprilie 2001 si pentru cine a lucrat dupa. aceasta data,adica legea din 2010.Multumesc frumos.
uituc3333 a spus:......... 14 ani si 8 luni grupa 1.................Ce stagiu mai aveti inafara de cel mentionat in grupa I. ?
numai armata 1 an 4 luni si 4 zile si somajul 9 luni.
armata la doua saptamini dupa angajare si am revenit la acelasi loc de munca

Alte discuții în legătură

Grupa i si ii de munca tiberiu1001 tiberiu1001 Buna ziua!, Am lucrat in grupa a-II-a si grupa I de munca 10 si respectiv 20 de ani in prima perioada am fost recrutat militar 1,5 ani. 1.Aceasta perioada de ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie alex87 alex87 buna seara :( am 30 ani de munca din care 20 ani si6 luni de grupa1 de munca . dupa legea veche a pensiilor as fi iesit la pensie in ... (vezi toată discuția)
Pensi Maya seles Maya seles Soțul meu nascut in 24 septembrie 1958 a lucrat 4si 5 luni g1 4si 2 luni gr 2 stadiul de cotizație cînd poate iesi la pensie? (vezi toată discuția)