avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... buna ziua as vrea un raspuns daca stie cineva. am 56 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

buna ziua as vrea un raspuns daca stie cineva. am 56 de ani si ...

buna ziua as vrea un raspuns daca stie cineva. am 56 de ani si am lucrat din 1984,numai in grupa 1. lucru-armata-lucru.somaj,pina in februarie 2001. 14 ani si 8 luni grupa 1.. o sa ies mai repede la pensie si daca se aplica legea din 2000. am lucrat inainte de aprilie de 2001. multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:33, 18 Mai 2022
Postati total stagiu de cotizare.
Din ce se compune acesta.
Se intelege ca nu indepliniti conditia de stagiu complet de 35 ani.
domnule Mircea.Este adevarat,Nu indeplinesc conditia de stagiu complet de cotizare .Nascut in luna mai 1966.Angajat in septembrie 1984. Dupa doua saptamini,incorporat in armata 1 an 4 luni 4 zile.Dupa armata,reangajat in acelasi loc de munca pina in iunie 2000,cind am fost dati in Somaj cu ordonanta.,9 luni,pina in februarie 2001. Total 16 ani 6 luni. 14 ani 4 luni 22 zile in grupa 1, 100%.Asa pune in cartea de munca. De atunci nu am mai lucrat.
Ultima modificare: Marți, 17 Mai 2022
uituc3333, utilizator
Rezulta:
-Limita de varsta la 65 ani.
Domnule Mircea,daca nu am stagiul complet de cotizare,nu am nici reducerea dupa cei 14 ani si 4 luni de grupa 1?
Nu.
Legea 263/20109
Art.55
(1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limită de vârstă, cu reducerea vârstelor standard de pensionare, după cum urmează:..............

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Grupa i si ii de munca tiberiu1001 tiberiu1001 Buna ziua!, Am lucrat in grupa a-II-a si grupa I de munca 10 si respectiv 20 de ani in prima perioada am fost recrutat militar 1,5 ani. 1.Aceasta perioada de ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie alex87 alex87 buna seara :( am 30 ani de munca din care 20 ani si6 luni de grupa1 de munca . dupa legea veche a pensiilor as fi iesit la pensie in ... (vezi toată discuția)
Pensi Maya seles Maya seles Soțul meu nascut in 24 septembrie 1958 a lucrat 4si 5 luni g1 4si 2 luni gr 2 stadiul de cotizație cînd poate iesi la pensie? (vezi toată discuția)