avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce pot sa fac daca sunt divortata si copiii au fost ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce pot sa fac daca sunt divortata si copiii au fost lăsați ...

Ce pot sa fac daca sunt divortata si copiii au fost lăsați la tata de instanță si acum fata care are 16 ani vrea sa vina la mine mama ei este ceva grav daca vrea sa vina sa locuiască cu mine?asa neam inteles in instanta ca eu sa renunț si sai las lui copiii acum fata nu mai suporta comportamentul lui si vrea sa vina la mi e dar ii este frica ce sa facem in aceasta situație comit vreo infracțiune daca ea vine la mine si apoi tatal ei vine cu poliția după ea?
Ultima modificare: Joi, 19 Mai 2022
Mihaela1234@gmail, utilizator
Cel mai recent răspuns: Mihaela1234@gmail , utilizator 14:06, 24 Mai 2022
Legal, puteti formula o nouă acțiune prin care sa solicitați ca domiciliul minorei sa fie la dumneavoastră, dacă s-au schimbat împrejurile de fapt de la prima hotărâre și pana în prezent.
Sau solicitați schimbarea, în sensul majorării, a programului de vizitare de care beneficiați.
Există mai multe soluții în situația dumneavoastră.
Problema este ca atunci când am fost la divort m am inteles cu el sa renunț eu la copiii si ca nu are pretenție la nimic dar de fapt el ma amenință mereu ca ma baga in judecata ca sa dau pensia alimentara eu mai am un minor in întreținere si nu am nici servici copilul care il am este cu alt cineva facut dar este pe numele fostului sot de oarece nu eram divortata iam cerut sami dea procura sii nu vrea desi el stie ca nu este copilul dlui noi fiind despărțiți din 2016 si acest copil l am nascut in 2018 deci logic nu I al lui dar el tot isi pune ambiția si nu îmi da procura sa merg afara cu copilul la tatăl biologic ce pot sa fac?
Actiune in tagada paternitatii. O introduceti dvs. sau tatal biologic
Sunt situatii distincte. Pt cel mic faceti tagada a paternitatii pt ca tatal din acte sa fie scos din certificatul de nastere al minorului.

Pentru domnisoara de 16 ani, se poate muta la dvs si daca iese scandal tatal nu o va putea forta sa se mute inapoi, insa legal s ar putea sa fiti nevoita sa faceti actiune in instanta pentru stabilirea locuintei la dvs. Copila va fi ascultata si parerea ei va fi luata in considerare avand in vedere si varsta ei.
Multumesc pentru raspuns

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Sunt situatii distincte. Pt cel mic faceti tagada a paternitatii pt ca tatal din acte sa fie scos din certificatul de nastere al minorului.

Pentru domnisoara de 16 ani, se poate muta la dvs si daca iese scandal tatal nu o va putea forta sa se mute inapoi, insa legal s ar putea sa fiti nevoita sa faceti actiune in instanta pentru stabilirea locuintei la dvs. Copila va fi ascultata si parerea ei va fi luata in considerare avand in vedere si varsta ei.

Alte discuții în legătură

Problemă certificat de naștere: concubina nu a terminat divorțul, prin urmare copilul nostru e pe numele fostului ei soț. care sunt pașii pentru a-l trece pe numele meu? Daniel3232 Daniel3232 Buna seara. Am si eu o problema grava. De 1 an si jumatate iubita mea se afla in divort cu sotul ei. Ei au fost despartiti de mai mult timp. Intre timp noi am ... (vezi toată discuția)
Divort si recunoastere copil asboss28 asboss28 Buna ziua, am si eu o intrebare mai delicata, o prietena de a mea este maritata si are un copil de un an . Mentionez ca acest copil nu este al barbatului cu ... (vezi toată discuția)
Pensia alimentara si recunoasterea paternitatii dupa 12 ani mikydenisa mikydenisa Buna ziua,am o fetita de 12 ani pe care tatal ei nu a vrut sa o vada niciodata si implicit nici nu a contribuit la cresterea ei. Eu m-am casatorit si sotul a ... (vezi toată discuția)