Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... OUG 19/2020 Am facut autorecenzarea online,am si ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

OUG 19/2020 Am facut autorecenzarea online,am si dovada.Unde ...

OUG 19/2020
Am facut autorecenzarea online,am si dovada.Unde s-au la cine pot apela,pt ca angajatorul sustine,ca nu e valabil si pt noi!
Angajatorul este obligat să acorde această zi, însă data efectivă trebuie să fie obiectul unui acord cu salariatul/salariații. Ziua liberă pentru autorecenzare trebuie să fie oferită în termen de 12 luni.

... dacă nu răspunde cererii salariatului, dar și dacă îl amână pe acesta timp de 12 luni pentru ca dreptul să fie prescris, angajatorul riscă "chiar un conflict individual de muncă, nefiind exclusă nici varianta sesizării instanței competente pentru soluționarea acestuia" ..
www.avocatnet.ro/articol_608...

Puteti sesiza ITM-ul.