avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 637 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... OUG 19/2020 Am facut autorecenzarea online,am si ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

OUG 19/2020 Am facut autorecenzarea online,am si dovada.Unde ...

OUG 19/2020
Am facut autorecenzarea online,am si dovada.Unde s-au la cine pot apela,pt ca angajatorul sustine,ca nu e valabil si pt noi!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:06, 19 Mai 2022
Angajatorul este obligat să acorde această zi, însă data efectivă trebuie să fie obiectul unui acord cu salariatul/salariații. Ziua liberă pentru autorecenzare trebuie să fie oferită în termen de 12 luni.

... dacă nu răspunde cererii salariatului, dar și dacă îl amână pe acesta timp de 12 luni pentru ca dreptul să fie prescris, angajatorul riscă "chiar un conflict individual de muncă, nefiind exclusă nici varianta sesizării instanței competente pentru soluționarea acestuia" ..
www.avocatnet.ro/articol_608...

Puteti sesiza ITM-ul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna, am 2 întrebări legate de recensământul online. dacă ... Adriana.30 Adriana.30 Buna, Am 2 întrebări legate de recensământul online. Dacă o persoana a făcut recensământul online in timp ce ce afla in șomaj, iar după câteva ... (vezi toată discuția)
Daca am efectuat autorecenzarea pe 3 mai 2022, pot solicita zi ... nicusan nicusan Daca am efectuat autorecenzarea pe 3 mai 2022, pot solicita zi libera pe 03.06.2023 daca fac cererea pt acordare zi libera pana pe 3 mai 2023, adica in ... (vezi toată discuția)
Zi liberă plătită pentru autorecenzare În aceasta situație- ... AdinaAdi AdinaAdi Zi liberă plătită pentru autorecenzare În aceasta situație- ‘zi liberă plătită’, angajatul își păstrează toate drepturile salariale? Mai ... (vezi toată discuția)