Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna seara. Dacă am cartea de munca și este stipulat ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna seara. Dacă am cartea de munca și este stipulat in ea ...

Buna seara. Dacă am cartea de munca și este stipulat in ea vechimea in munca îmi mai trebuie adeverinta cu vechime si grupa pentru pensie? Multumesc.
1. vechimea in munca pana la 31,12,2010 se dovedeste cu carnetul de munca ... adeverintele de vechime fac dovada numi in situatiile in care perioada lucrata nu este mentionata in carnetul de munca sau carnetul de munca a fost pierdut ori nu s-a intocmit.

2. Dovada vechimii în muncă în grupa I și/sau a II-a de muncă realizată anterior datei de 1 aprilie 2001 se face cu carnetul de muncă întocmit cu respectarea prevederilor Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de muncă.

În situația în care perioadele de vechime în muncă realizate în grupa I și/sau a II-a de muncă nu sunt înregistrate în carnetul de muncă sau înregistrarea acestor perioade este efectuată incorect ori incomplet, dovada acestora se poate face cu adeverințe eliberate de către angajatori sau deținătorii legali de arhive.