avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am incheiat la notar un precontract de vanzarea unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am incheiat la notar un precontract de vanzarea unui apartament.Notarul ...

Am incheiat la notar un precontract de vanzarea unui apartament.Notarul dupa ce a trecut si mentiunea, "in cazul in care tranzactia nu se poate efectua din cauze neimputabile lor, vanzatorul trebuie sa le dea avansul inapoi ." Deja a trecut ceva timp si cumparatorii nu primesc credit de la banca, intrucat sunt in baza de creditare, cu datorii. Motivul pentru care nu le da banca creditul ,nu este din cauze imputabile lor? Ei stiau ca au datorii neplatite si sunt in baza de creditare.
Este legal sa le dau avansul inapoi? Eu deja l-am scos de la vanzare, am mai refuzat un nr.destul de mare de doritori de a achiziona locuinta.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 20:35, 25 Mai 2022
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua!
Apreciez că faptul că nu pot lua credit pentru că au datorii neachitate este o cauza ce li se poate imputa cumpărătorilor!
In acest caz, din punctul meu de vedere, nu ar trebui sa restituiți avansul!
Ultima modificare: Miercuri, 25 Mai 2022
gi-jane2, moderator
buna ziua
va multumesc pt raspuns.
Numai o instanta poate aprecia cum si în ce măsură cauza este imputabila cumpărătorilor.
Poate au vrut sa contracteze noul credit pentru a achita prima datorie, cu ce rămâne după cumpărarea imobilului.
Nimeni nu are de unde sa știe, condițiile pe care le urmărește banca X pentru acordarea unui credit.
este vorba de accesarea unui credit "noua casa:"Si ei se stiau cu datorii ,inainte de incheierea precontractului .Plus ca notarul poate sa ceara de la banca, motivul pt care li s-a refuzat dosarul
Ultima modificare: Vineri, 20 Mai 2022
gbrlcostache, utilizator
Poate. Dar nu îl interesează aspectul ăsta.
Nu notarul stabilește și urmărește restituirea sau nerestituirea avansului.
Este convenția dvs. În caz de neînțelegeri, va adresați instanței.

Alte discuții în legătură

Ramane cartea funciara blocata daca clientului nu i se aproba creditul ipotecar ? imeime imeime Vanzare locuinta Client cu credit ipotecar Precontract notarial cu avans Ce se intampla cu Caretea Funciara daca clietului nu i se aproba creditul de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, vreau sa vand un apartament printr-o agentie imobiliara. ... Dovis Dovis Buna ziua, Vreau sa vand un apartament printr-o agentie imobiliara. Cumparatorul face imprumut la banca - nu stiu de care (noua casa, credit ipotecar). Va ... (vezi toată discuția)
Avans apartament patjaq patjaq Buna ziua, În luna sept. a acestui am plătit o sumă că avans pentru achiziționarea unui apartament. S-au întocmit actele notariale urmând ca până la ... (vezi toată discuția)