Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... In temeiul art. 87 alin. 1 din O.U.G. nr. 195/2002, ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

In temeiul art. 87 alin. 1 din O.U.G. nr. 195/2002, republicata, ...

In temeiul art. 87 alin. 1 din O.U.G. nr. 195/2002, republicata, privind circulatia pe drumurile publice, cu aplicarea art. 320 ind. 1 C.p.p. si art. 74 alin. 1 lit. a si c teza 1 C.p. raportat la art. 76 alin. 1 lit. e C.p. condamnă inculpatul ........................... , la pedeapsa amenzii de 4500 lei pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică ce depăşeşte limita legală prevăzută şi pedepsită de art. 87 alin. 1 din O.U.G. nr. 195/2002 . În temeiul art. 71 C.pen., aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii drepturilor prevăzute de art. 64 lit. a teza a II-a şi lit. b C.pen., pe durata executării pedepsei principale. În temeiul art. 81-82 C. pen., suspendă condiţionat executarea pedepsei pe durata unui termen de încercare de 1 an. În baza art. 71 alin.5 C.p. pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei principale , executarea pedepsei accesorii este suspendata de drept În temeiul art. 359 C. proc. pen., atrage atenţia inculpatului asupra consecinţelor comiterii unei noi infracţiuni în cursul termenului de încercare prevăzute de art. 83 C.pen., in sensul ca savarsirea unei noi infractiuni cu intentie in cursul termenului de incercare de 1 an stabilit atrage revocarea beneficiului suspendarii conditionate, executarea in intregime a pedepsei amenzii de 4500 lei luni aplicate prin prezenta Sentinta care nu se contopeste ci se aduna cu pedeapsa care se aplica pentru savarsirea noii infractiuni. În temeiul art. raportat la art. 191 C.proc.pen., obligă inculpatul la plata sumei de 600 lei cheltuieli judiciare către stat din care 200 lei cheltuieli stabilite prin Rechizitoriu si 200 lei onorariul aparatorului din oficiu, ce se va avansa din fondurile Ministerului Justitiei. Cu drept de recurs, în termen de 10 zile de la pronunţare pentru procuror şi inculpat. Pronunţată în Sedinţa Publică de la 11.04.2013.
Va rog sa imi comunicati daca permisul este anulat sau suspendat ? Reiese din aceasta hotarare ? Va multumesc anticipat.
Nu reiese din aceasta hotărâre dar reiese din lege (forma valabila la data pronunțării):
Art. 114 - (1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
b) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă pentru infracţiunile prevăzute la art. 85, art. 86 alin. (2), art. 87 alin. (1), (2), (4) şi (5), art. 89 alin. (1) şi (2), art. 90 alin. (1) şi la art. 92 alin. (3);
In prezent OUG 195/2002 are alta forma dar prevederile privind anularea permisului in acest caz, se regăsesc in continuare.
A. N., Avocat
Mulțumesc.