Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Buna seara, O marca inregistrata care comercializeaza ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Buna seara, O marca inregistrata care comercializeaza produse ...

Buna seara,

O marca inregistrata care comercializeaza produse (deci o companie privata, detinuta de persoana fizica, nu de stat) poate contine numele unei tari?

Multumesc anticipat!
da, cu conditia ca acea indicatie geografica sa aiba o insemnatate (prestigiu, calitate) in cadrul produselor comercializate sub acea marca, iar produsele/ serviciile sa provina din acea regiune a lumii. daca in timpul derularii afacerilor orice persoana interesata constata ca produsele comercializate sub marca nu provind din tara respectiva, puteti fi pur si simplu acuzat de contrafacere. o alta interdictie consta in existenta unei merci similare precedente, dar acest lucru il veti afla, fiindca vor face opozitie
adriandimitriu, utilizator