Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... As dori sa ma ajutati in clarificarea urmatoarei ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

As dori sa ma ajutati in clarificarea urmatoarei spete: Avand ...

As dori sa ma ajutati in clarificarea urmatoarei spete:
Avand in vedere art. 56 lit c din Codul Muncii - CIM inceteaza la data comunicarii deciziei de pensionare si Legea 76 / 2022 * În termenul prevăzut la alin. (4), casa teritorială de pensii emitentă comunică angajatorului o informare cu privire la emiterea deciziei de pensionare pentru limită de vârstă, anticipată, anticipată parţială sau de invaliditate. Informarea va cuprinde numele şi prenumele persoanei, tipul deciziei de pensionare, precum şi data emiterii acesteia.
in fapt, angajatorul primeste informarea cu privire la emiterea deciziei inainte de a primi - de la salariat - decizia de pensionare
cand inceteaza CIM? La data primirii informarii cu privire la emiterea deciziei sau la data primirii deciziei?
Multumesc!
la data comunicarii deciziei de pensionare