Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cum inregistrez in contabilitate scoici?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cum inregistrez in contabilitate scoici?

buna ziua : daca ma poate ajuta cineva ...va rog!
cum inregistrez o intrare de scoici pentru a o putea vinde?scoicile sunt adunate de administratorul societatii care este scafandru...marfa?371=?
multumesc muult!
In baza unui "Borderou de achizitii" inregistrati 371=462. Iar in baza unei dispozitii de plata inregistrati 462=5311.
In rest inreg. contab. sunt identice (ma refer la evidenta adaosului comercial la pret cu amanuntul sau cu ridicata).
Detine licenta pentru asta, ca inteleg ca este afacere comerciala? Sau este cu regim de consignatie?
ContSters42179, utilizator
detine licenta,le colecteaza si le vinde
are un srl
scoicile sunt adunate de administrator si le vinde.nu plateste bani din casa pt a le cumpara