Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua! Lucrez într-un muzeu și aș vrea să ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua! Lucrez într-un muzeu și aș vrea să știu exact ...

Bună ziua! Lucrez într-un muzeu și aș vrea să știu exact cum se recuperează și plătesc de către angajator zilele de weekend și sărbători legale. In prezent lucrez un weekend da și unul nu, deci cam 2 pe luna și primesc doar cate o zi liberă pentru fiecare zi lucrată în weekend sau sărbătoare legală. Mulțumesc!
Articolul 142 din Codul Muncii
(1) Salariaților care lucrează în unitățile prevăzute la art. 140, precum și la locurile de muncă prevăzute la art. 141 li se asigură compensarea cu timp liber corespunzător în următoarele 30 de zile.
(2) În cazul în care, din motive justificate, nu se acordă zile libere, salariații beneficiază, pentru munca prestată în zilele de sărbătoare legală, de un spor la salariul de bază ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de bază corespunzător muncii prestate în programul normal de lucru.
Daca este unitate de stat , atunci nu ii sunt aplicabile acele prevederi ...

OUG 130/2021
art. II
1) Prin derogare de la prevederile art. 21 alin. (2)-(6) din Legea-cadru nr. 153/2017, cu modificările și completările ulterioare, în anul 2022, munca suplimentară efectuată peste durata normală a timpului de lucru de către personalul din sectorul bugetar încadrat în funcții de execuție sau de conducere, precum și munca prestată în zilele de repaus săptămânal, de sărbători legale și în celelalte zile în care, în conformitate cu reglementările în vigoare, nu se lucrează în cadrul schimbului normal de lucru se vor compensa numai cu timp liber corespunzător acestora.