Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... [GDPR] Poza cu act de identitate (selfie) pentru ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

[GDPR] Poza cu act de identitate (selfie) pentru inregistrare la banca online

Buna ziua, din ce in ce mai multe insititutii financiar bancare (e.g. banci, fintech, broker investitii etc.) cer ca parte din identificarea celor care intentioneaza sa isi faca un cont la ei online, o poza cu un act de identitate (i.e. selfie cu cartea de identitate/permis de conducere). Poate cineva sa clarifice care e legislatia in vigoare care impune acest tip de verificare si care le permite acestor institutii sa ceara acest tip de verificari si ce anume ar trebui sa avem in vedere in cazul in care trebuie sa furnizam acst tip de verificare din punctul de vedere al securitatii datelor biometrice in conformitate cu GDPR.

Multumesc
japera, utilizator
Buna ziua,

Trebuie lecturati atenti termenii si conditiile de utilizare a site-ului, va supuneti acestora.

Unele institutii chiar solicita o efectuarea a unei conversatii prin apel -video, si, in virtutea apelului(care poate fi inregistrat)intervine o prelucrare a datelor personale, divulgate prin respectiva conversatie (nume, prenume, adresa , cnp, alte date din cartea de identitate ), insa sunt prelucrate si date biometrice.

„Datele biometrice”, astfel cum sunt acestea definite în Avizul nr. 4/2007 privind conceptul de date cu caracter personal, elaborat în baza Directivei 95/46/CE privind protecţia persoanelor fizice în ceea ce priveşte prelucrarea datelor cu caracter personal şi libera circulaţie a acestor date se referă la proprietăţile biologice, caracteristicile fiziologice, trăsăturile vitale sau acţiunile repetabile care sunt unice şi măsurabile.
Exemple de date biometrice ale unei persoane sunt amprentele digitale, modelele retinei, structura feţei, vocile, precum şi geometria mâinii, modelele sangvine sau chiar unele aptitudini înrădăcinate sau alte trăsături comportamentale, precum semnătura de mână, felul de vorbi şi chiar felul de a merge etc.

Aceste trăsături pot identifica o persoană prin „ceea ce este” şi nu prin „ceea ce ştie” (ex. coduri PIN, parole) sau prin „ceea ce deţine” (ex. token-uri, pad-uri). Astfel, aceasta este considerată o metodă mai exactă şi mai sigură de a stabili dacă o persoană care încearcă să acceseze un cont sau anumite date este proprietarul real al contului/datelor.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Multumesc pentru raspuns. Oare ma puteti ajuta cu un link spre reglementarile nationale/europene care cer acest tip de verificare si care da acestor institutii dreptul de a cere acest tip de verificare?

Care sunt masurile pe care ar trebui sa le luam inainte de a furniza acestor institutii
acest tip de verificare (i.e. selfie cu ID)? pentru a ne proteja si a preintimpina de exemplu o bresa de securitate sau in cel mai rau caz furt de identitate (e.g. daca o terta persoana ar intra in posesia acesteia si ar incerca sa ne impersoneze pentru a deschide conturi in numele nostru)
japera, utilizator
Daca aveti dubii legate de aspectele administrative ale unui asemenea serviciu, cel mai bine ar fi sa nu apelati la el - in schimb puteti sa va deschideti cont si sa va derulati operatiunile financiare folosind serviciile unei banci care lucreaza in format fizic.
Nu aveți decât să vă deplasați la bancă și să vă deschideți contul. Banca, nici acolo, nu are dreptul să vă pretindă o copie după actul de identitate, dvs. trebuie doar să vă identificați. Atât! Degeaba caută să vă îmbrobodească cu autorizarea lor după legea 667; acea autorizare se referă la dreptul lor de a reține copii, copii însă pe care dvs. sunteți de acord să le dați.

Acuma despre chestiunea în discuție: eu cred că este o facilitate, făr niciun risc, de a nu mai umbla aiurea pe la ghișee. Metoda a fost folosită și de ANAF, când mi-au făcut cont în spațiul virtual.

japera a scris:

Multumesc pentru raspuns. Oare ma puteti ajuta cu un link spre reglementarile nationale/europene care cer acest tip de verificare si care da acestor institutii dreptul de a cere acest tip de verificare?

Care sunt masurile pe care ar trebui sa le luam inainte de a furniza acestor institutii
acest tip de verificare (i.e. selfie cu ID)? pentru a ne proteja si a preintimpina de exemplu o bresa de securitate sau in cel mai rau caz furt de identitate (e.g. daca o terta persoana ar intra in posesia acesteia si ar incerca sa ne impersoneze pentru a deschide conturi in numele nostru)

hotumattua, utilizator
Dap, pentru a deschide cont la banca Bunq a trebuit sa-mi fotografiez pasaportul.

Deci, daca banca este de incredere, merita. Altfel, daca nu stiti cu cine discutati, mai bine nu o faceti.