avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie militara si civila
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie militara si civila

Bună ziua,
Am rugămintea sa mă ajutați cu info legate de pensie (militară+civilă).
Soțul meu, născut in 1964, a făcut 2 ani de armata, 4 de scoală militara de aviație și are 9 ani vechime cu contract (pilot supersonic - grupa 1 de munca).
A trecut in rezerva cu gradul de locotenent comandor.
Pana in prezent a continuat activitatea in viața civilă.
Acum, la 58 de ani, se poate pensiona?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:51, 22 Iunie 2022
Pensie din sistemul public la implinirea varstei de 65 ani.
Buna ziua,
Grupa de munca nu conteaza?
Nu.
Nu puteti beneficia a doua oara de aceiasi reducere.
Ma scuzati, poate nu m-am exprimat corect, dar nu a beneficiat de nici o reducere.nu e pensionar
Cele doua pensii(militara si civila) se calculeaza separat pentru stagiul aferent fiecareia in parte.

Alte discuții în legătură

Bună ziua, am lucrat 3,7ani ca militar angajat pm,in mapn...7,6 ... Vasile69pantea Vasile69pantea Bună ziua, Am lucrat 3,7ani ca militar angajat PM,in MApN...7,6 ani MAI conditii speciale...la momentu actual am stagiul de cotizare complet 35 ani,varsta ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas sotie supravietuitoare in baza legii 223/2015, privind pensiile militare de stat shony25 shony25 Buna ziua, In urma decesului sotului sustinator in anul 2020, iesit la pensie de serviciu anticipata in anul 2007, in baza Legii 179/2004, privind pensiile ... (vezi toată discuția)
Pensionare Georgica112 Georgica112 Bună ziua. Ce vechime trebuie sa ai și la ce vârstă de pensionezi ca și cadru militar? (vezi toată discuția)