Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie militara si civila
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie militara si civila

Bună ziua,
Am rugămintea sa mă ajutați cu info legate de pensie (militară+civilă).
Soțul meu, născut in 1964, a făcut 2 ani de armata, 4 de scoală militara de aviație și are 9 ani vechime cu contract (pilot supersonic - grupa 1 de munca).
A trecut in rezerva cu gradul de locotenent comandor.
Pana in prezent a continuat activitatea in viața civilă.
Acum, la 58 de ani, se poate pensiona?
Multumesc!
Pensie din sistemul public la implinirea varstei de 65 ani.
Buna ziua,
Grupa de munca nu conteaza?
Nu.
Nu puteti beneficia a doua oara de aceiasi reducere.
Ma scuzati, poate nu m-am exprimat corect, dar nu a beneficiat de nici o reducere.nu e pensionar
Cele doua pensii(militara si civila) se calculeaza separat pentru stagiul aferent fiecareia in parte.