Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Învățământ -profesor cu probleme
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Învățământ -profesor cu probleme

Bună ziua. Fiul meu a terminat clasa a7-a si este corigent la matematica, la fel ca inca 15, numai din clasa lui. In numeroase randuri parintii au incercat sa vorbeasca cu profesoara de matematica, respectiv cu directoarea, totul in zadar. Raspunsul a fost ,, nu iti convine, muta-te la altă scoala”. Mentionez ca e scoala cu profil vocational, prin urmare copiii isi doresc sa fie acolo pentru ca le place. Mentionez ca si fiul meu si alti elevi au fost insultati in repetate randuri cand au cerut profesoarei sa le explice ceva, refuza sa arate testele si tezele corectate. La cea mai mica greseala li se anuleaza tot raspunsul. Fiul meu, posibil si altii, au facut gastrita pe fond nervos, din acest lucru. Am vrut sa merg sa vorbesc cu profesoara, dar fiul meu m-a implorat in lacrimi sa nu ma duc, deoarece va fi mai rau. Desigur am mai incercat o data sa vad o teza si m-a refuzat. Le-a spus copiilor ca daca la vara nu vor stii de 9, ii va pica și ca putem merge cu orice inspector, si sa corecteze oricine, ea tot nu ii va trece. inca o mentiune, nu li se explica cum sa aplice formulele, iar singurii copii care trec, sunt cei care fac pregatire cu ea. SUnt copii care fac pregatire cu alti profesori si tot nu trec.
Inteleg ca, in general copiilor nu le place matematica, da totusi, sunt 16 copii corigenti doar intr-o clasa.
Intrebarea mea este.. ce as putea face? Nu doresc sa mut copilul deoarece lui ii place,la scoala si se descurca.
Mai neortodox, dar...
Sunteti un grup de parinti (a 15 copii, deci cam jumatate de clasa). Va puteti alia. Primul pas ar fi sa va dotati copiii cu niste dispozitive de inregistrare spion, ca sa strangeti niste probe legate de comportamentul profesoarei, apoi sa mergeti la directiune / inspectorat si sa faceti scandal. Un pic de vizibilitate in media nu strica. Vorbiti si cu paintii copiilor din alte clase, ca nu cred ca doar la clasa fiului dumneavoastra are doamna un asemenea comportament.
Vorbe, vorbe, vorbe! Ați pus asta pe hârtie, dvs. și ceilalți părinți, și înregistrat la secretariatul școlii? Acesta este primul pas. Dacă nu vi se răspunde, sau nu sunteți mulțumit(ă) de răspuns, continuați la inspectorat, etc.
Dar asta trebuia să fi făcut de mult, nu acum, la spartul târgului. De ce ați așteptat să vină finele anului? Adică nu v-a interesat decât să treacă copilul clasa, calitatea procesului de învățământ v-a lăsat rece atâta timp cât copilul trece clasa?Ceea ce reclamați dvs. este deosebit de grav, vizează penalul, și dvs., și ceilalți părinți, nu faceți nimic? Mie îmi pare că ceva scârție aici; eu am luat de bune ceea ce reclamați. Atenție mare la ce scrieți și cum scrieți, calomnia se pedepsește. Nu calomniem un profesor pe baza poveștilor unor elevi. sesizarea trebuie făcută metodic.

SimoCI a scris:

Bună ziua. Fiul meu a terminat clasa a7-a si este corigent la matematica, la fel ca inca 15, numai din clasa lui. In numeroase randuri parintii au incercat sa vorbeasca cu profesoara de matematica, respectiv cu directoarea, totul in zadar. Raspunsul a fost ,, nu iti convine, muta-te la altă scoala”. Mentionez ca e scoala cu profil vocational, prin urmare copiii isi doresc sa fie acolo pentru ca le place. Mentionez ca si fiul meu si alti elevi au fost insultati in repetate randuri cand au cerut profesoarei sa le explice ceva, refuza sa arate testele si tezele corectate. La cea mai mica greseala li se anuleaza tot raspunsul. Fiul meu, posibil si altii, au facut gastrita pe fond nervos, din acest lucru. Am vrut sa merg sa vorbesc cu profesoara, dar fiul meu m-a implorat in lacrimi sa nu ma duc, deoarece va fi mai rau. Desigur am mai incercat o data sa vad o teza si m-a refuzat. Le-a spus copiilor ca daca la vara nu vor stii de 9, ii va pica și ca putem merge cu orice inspector, si sa corecteze oricine, ea tot nu ii va trece. inca o mentiune, nu li se explica cum sa aplice formulele, iar singurii copii care trec, sunt cei care fac pregatire cu ea. SUnt copii care fac pregatire cu alti profesori si tot nu trec.
Inteleg ca, in general copiilor nu le place matematica, da totusi, sunt 16 copii corigenti doar intr-o clasa.
Intrebarea mea este.. ce as putea face? Nu doresc sa mut copilul deoarece lui ii place,la scoala si se descurca.

Eu zic sa nu mai fie profesori. Sa se ocupe parintii ca stiu matematica. Unde te trezesti d-le? Calci legea.
Eu vad cam asa: 15 copii corijenti din clasa (presupun ca e o clasa normala de 25 de elevi) arata in mod clar incapacitatea profesoarei de a-si face meseria. Sau mai rau, un abuz (santaj) pentru a determina copiii sa faca meditatii cu ea (s-a mai vazut). Nu vreau sa cad in extrema cealalta, de pe vremea comunismului, cand promovau toti pentru ca daca profesorii aveau corijenti trebuiau sa dea note explicative, dar... Chiar daca copiii nu se simt atrasi de matematica exista metode care sa ii apropie de aceasta materie. Care sunt rezultatele la fizica sau chimie? Ce rezultate sunt la alte clase la care preda aceasta profesoara?
Da, in general la matematica daca nu ajungi la rezultatul corect, atunci tot raspunsul nu se puncteaza.
Daca incercarile de a vorbi cu profesoara/directoarea au fost in zadar, ati facut ceva in scris? Sunt obligati sa va raspunda in 30 de zile...
In acest moment eu as face o plangere scrisa la inspectorat. Si as incerca sa fie comuna cu mai multi parinti. Iar daca as fi inspector pus in fata unei asemenea situatii as face imediat o evaluare facuta de profesori din alta unitate scolara. Pentru ca daca rezultatele se confirma, copii aceia au nevoie de un program de studiu peste vara (inclusiv meditatii gratuite). Iar daca nu se confirma trebuie facuta plangere penala. In ambele cazuri, as zbura profesoara de la catedra. Desi sunt convins ca legea face aproape imposibila concedierea unui profesor.
DinuX, utilizator
Vin si eu cu o intrebare/curiozitate: cum poate fi infranta, legal, decizia profesoarei de a-i lasa corigenti? In facultate am picat un examen. Nu voia aia nicicum sa ma treaca. Culmea e ca la un concurs national, Traian Lalescu, am obtinut 19 pcte din 20, cea mai mare nota din facultate! Am mers la decanul facultatii si a decis sa dau o lucrare scrisa care a fost corectata de alte doua cadre universitare, dintre care una era academician. Lucrarea a fost notata cu opt. Bun si ala, era materie de an si am scapat de zaluda. Azi ce se poate face?! Nu pot sa cred ca dintre cei 15/16 n-ar lua niciunul un 5!