Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarii in agricultura
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarii in agricultura

Buna ziua
Am o nelamurire, daca salariul unui angajat in agricultura (firma se incadreaza in cerinte, cod caen si cifra de afaceri) care depaseste baremul de 3000 va avea dreptul la scutirile din lege?
CROSETEL, utilizator
Veniturile brute lunare din salarii şi asimilate salariilor, realizate de persoanele fizice pentru care se aplică scutirea, sunt calculate la un salariu brut de încadrare pentru 8 ore de muncă/zi de minimum 3.000 lei lunar. Scutirea se aplică pentru sumele din venitul brut lunar de până la 30.000 lei, obţinut din salarii şi asimilate salariilor, realizate de persoanele fizice.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu pot sa vad raspunsul.
Veniturile brute lunare din salarii şi asimilate salariilor, realizate de persoanele fizice pentru care se aplică scutirea, sunt calculate la un salariu brut de încadrare pentru 8 ore de muncă/zi de minimum 3.000 lei lunar. Scutirea se aplică pentru sumele din venitul brut lunar de până la 30.000 lei, obţinut din salarii şi asimilate salariilor, realizate de persoanele fizice.