Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu furat de angajator.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu furat de angajator.

Salariul impozitarea acestuia s a modificat acum 1-2 ani.Angajatorul, de frica ca se revine la vechea impozitare, nu a modificat neturile nimănui, au lăsat contractele cu aceleași salarii brute și în fiecare luna, plătea diferenta separat astfel încât toți primeam aceleași salarii nete.
Unora le plătea în plus 100-300-1000 lei -2000 lei în funcție de salariu, astfel încât toți sa si încaseze netul de dinaintea schimbării bazei de impozitare.
Problema e ca de 3 luni nu mai achita diferenta, pe motiv ca oricum nu avem contract pe netul mai mare astfel încât nu avem ce face.
Vreau sa I dau în judecata, și e simplu de demonstrat ca 1-2 ani au platit diferenta separat și acum pur și simplu fura diferenta la 500 de salariați?
Inteleg ca legea nu obliga pe nimeni sa mărească netul însă cred ca angajatorul era obligat ori sa mărească brutul astfel sa ajungi la același net ori sa spuna , s a schimbat grila de impozitare, acum câștigi cu 100-300-1000-4000 lei mai puțin, e vina statului, vrei ramai pe bani mai puțin nu vrei, poți pleca.
Dupa mine plătind diferenta de impozitare separat s a recunoscut în fapt salariul net de dinainte de schimbarea bazei de impozitare, și nu poți 2 ani sa achiti o suma și când nu mai ai chef nu mai achiti?
cosmin2005, utilizator
Angajatorul nu avea nicio obligație de mărire a salariului...