Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... condamnare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

condamnare

buna ziua! am si eu o problema f grava... adica sotul meu a fost condamnat la 2 ani inchisoare ptr neplata unui bilet la ordin.Vreau sa stiu daca dupa pronuntaea sentintei se mai poate redeschide dosarul sau sa se conteste acea sentinta(mentionez ca timpul ptr recurs a trecut noi nefiind acasa nu am stiut de sentinta)
Buna ziua,
Cum a trecut termenul de recurs? Nu ati avut un avocat care sa declare recusul?
consultati un avocat, poate exista, in functie de conditiile concrete, posibilitatea unei cereri de repunere in termen.
Art. 385 ind.3 alin2 Cpp
Luati urgent legatura cu un avocat specialist in dreptul penal pentru a consulta dosarul si a vedea ce cai de atac mai sunt posibile.
multumesc pt raspunsuri! da... termenul a trecut din cauza unui avocat cu care ne-am intalnit a doua zi dupa proces si ne-a asigurat ca totul s-a terminat ok ca nu e nici o problema,asta fiind pe 23 decembrie si am plecat linistiti in vacanta... si la intoarcere beleaua mare:sorry:.Deci am sperante ca mai exista o cale... sper