Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Cum se compl.decl.392 A/B, cand devii platitor de TVA ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Cum se compl.decl.392 A/B, cand devii platitor de TVA in cursul anului?

Va rog sa ma ajutati in urmat.situatie :
-am fost neplatitoare de tva in perioada ian-aug.2009, iar pt.perioada sept-dec 2009, am platit tva.
Cum completez in aceaste sit.declaratia 392 A/B.
Va multumesc anticipat

Nu trebuie sa separ cifra de faceri pt.decl.392 A / B, in conditiile in care am devenit platitoare de TVA incepand cu sept.?
dozo, utilizator
La sfarsitul anului 2009, dvs figurati ca platitor de TVA. In aceste conditii ar trebui sa completati declaratia 392A, dar numai daca aveti cifra de afaceri cuprinsa intre 0 si 10.000 de euro (0 - 42.296 lei).
avand in vedere ca la sfarsitul anului societatea este inregistrata in scopuri de tva, veti depune decl 392A in cazul in care cifra de afaceri este sub plafonul de 10.000 euro la cursul valutar valabil in 31.12.2009 (4.2296). nu depuneti 2 declaratii.