Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Bună seara!! Am și eu o scurtă întrebare, dacă ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Bună seara!! Am și eu o scurtă întrebare, dacă cineva a ...

Bună seara!! Am și eu o scurtă întrebare, dacă cineva a făcut un cont fals de facebook și a vorbit cu o anumită persoană, iar persoana respectivă decide să meargă la poliție pentru a afla cine e în spatele contului, reușește treaba asta?? Multumesc anticipat pentru lămuriri
Depinde, au mai fost cazuri cand s-a putut afla.
Depinde de?

Mihăilă Sebastian a scris:

Depinde, au mai fost cazuri cand s-a putut afla.

De multi factori... organul de ancheta, urmele informatice care pot fi valorificate (IP-ul, adresa celui care a creat contul) bineinteles alaturi de posibilitatea de identificare a acestuia. De multe ori acestia folosesc un serviciu de retea virtuala privata (VPN) care cripteaza traficul pe internet si ascunde adresa IP cu locatia fizica.
Depuneți o plângere penală? Poliția pe cerceta. Nu depuneți? Nu se întâmplă nimic

Ramonaa92 a scris:

Depinde de?

Mihăilă Sebastian a scris:

Depinde, au mai fost cazuri cand s-a putut afla.

Daca nu e vb de nimic serios, politia nu se ocupa cu copilarii.