Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara! In cazul schimbarii numelui de familie ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara! In cazul schimbarii numelui de familie (vreau sa ...

Buna seara!

In cazul schimbarii numelui de familie (vreau sa trec pe numele mamei), voi mai primi pensie de intretinere de la tatal meu? (pensie pe care la momentul actual inca o primesc)

Iar in ceea ce priveste schimbarea numelui, cat dureaza intreaga procedura? As putea sa pun ca motiv de schimbare al numelui faptul ca doresc sa trec pe numele mamei in urma divortului?
Andrei2k1, utilizator
Buna ziua, Sunt considerate ca întemeiate cererile de schimbare a numelui în urmatoarele cazuri:

când numele este format din expresii indecente, ridicole ori transformat prin traducere sau în alt mod
când persoana în cauză a folosit, în exercitarea profesiei, numele pe care dorește să îl obțină, făcând dovada cu privire la aceasta, precum și asupra faptului că este cunoscută în societate sub acest nume
când, din neatenția ofițerilor de stare civilă ori ca urmare a necunoașterii reglementărilor legale în materie, au fost efectuate mențiuni greșite în registrele de stare civilă ori au fost eliberate certificate de stare civilă cu nume eronate, în baza cărora au fost eliberate alte acte
când persoana în cauză are nume de familie sau prenume format din mai multe cuvinte, de regulă reunite, și dorește schimbarea acestuia
când persoana în cauză poartă un nume de familie de proveniență străină și solicită să poarte un nume românesc
când persoana și-a schimbat numele de origine străină într-un nume românesc, pe cale administrativă, și dorește să revină la numele dobândit la naștere
când părinții și-au schimbat numele pe cale administrativă, iar copiii solicită să poarte un nume de familie comun cu al părinților lor
când persoana în cauză solicita să poarte un nume de familie comun cu al celorlalți membri ai familiei, nume care a fost dobândit ca urmare a adopției, a menținerii numelui la căsătorie, a stabilirii filiației ori a unor schimbări de nume aprobate anterior pe cale administrativă
când soții au convenit cu ocazia încheierii căsătoriei să poarte numele de familie reunite și ambii solicită schimbarea acestuia pe cale administrativă, optând pentru numele de familie dobândit la naștere de către unul dintre ei ori să revină fiecare la numele avut anterior căsătoriei
când persoana în cauză face dovada că a fost recunoscută de către părinte ulterior înregistrării nașterii, însă, întrucât nu a sesizat instanța pentru încuviințarea purtării numelui de familie al acestuia în timpul vieții, nu există altă posibilitate de dobândire a numelui părintelui decât pe cale administrativă
când prenumele purtat este specific sexului opus
când persoanei i s-a încuviințat schimbarea sexului prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă și irevocabilă și solicită să poarte un prenume corespunzător, prezentând un act medico-legal din care să rezulte sexul acesteia

Schimbarea numelui nu afecteaza plata pensiei de intretinere.
Madalina Pascu, Avocat
Buna ziua,
Dreptul la plata pensiei de intretinere nu este, in niciun mod, lezat.