avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... A - De când se considera „înscrierea inițială la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

A - De când se considera „înscrierea inițială la pensie“ ...

A - De când se considera „înscrierea inițială la pensie“ din cuprinsul art. 170 alin. (3) din Legea nr. 263/2010, în cazul meu am ieșit în pensie de invaliditate la 10.05.2007, iar în 17.06.2014, respectiv, de când se aplica indicele de corecție?

B -În care din aceste situații erori materiale, de calcul sau al oricărei greșeli de redactare, omisiuni sau mențiuni greșite, intervenite în procesul administrativ de evaluare, prelucrare și redactare a datelor se incadreaza neacordarea indicelui de corecție retroactiv? -LEGE nr. 263 din 16 decembrie 2010 Articolul 107 (2^1) Prin excepție de la prevederile alin. (2), în cazul unei erori materiale, de calcul sau al oricărei greșeli de redactare, omisiuni sau mențiuni greșite, intervenite în procesul administrativ de evaluare, prelucrare și redactare a datelor în vederea emiterii deciziei de pensionare sau a datelor înscrise în aceasta ori în sistemul electronic de punere în plată a deciziei, termenul general de prescripție nu se aplică pentru recuperarea de către beneficiarul dreptului la pensie a sumelor neplătite de către casa teritorială de pensii competentă.(la 02-05-2021, Articolul 107 din Sectiunea a 7-a , Capitolul IV a fost completat de ARTICOLUL UNIC din LEGEA nr. 113 din 28 aprilie 2021, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 459 din 29 aprilie 2021)

Alte discuții în legătură

Buna ziua, am descoperit ca pensia a fost gresita de casa de ... Valentina Anca Valentina Anca Buna ziua, Am descoperit ca pensia a fost gresita de Casa de Pensii, As putea recupera banii diferenta? Mentionez ca este vorba de o perioada mai mare de 3 ... (vezi toată discuția)
Dacă am de recuperat o creanță din timpul legii pensiilor ... pop vasile1961 pop vasile1961 Dacă am de recuperat o creanță din timpul legii pensiilor 19/2000 deoarece au greșit decizia de pensionare ,instanța poate invoca din oficiu prescripția ... (vezi toată discuția)
Beneficiez de prevederile deciziei 702/2019 a curtii constitutionle publicata in mo 96/2020 ? psorinp psorinp Am fost pensionar de invaliditate din anul 2004 pana in anul 2108 iunie 12 cand am trecut la pensie de varsta si la data calcularii pensiei de varsta nu mi s-a ... (vezi toată discuția)