Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna seara, am si eu o intrebare, dupa cat timp se ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna seara, am si eu o intrebare, dupa cat timp se prescrie o ...

Buna seara, am si eu o intrebare, dupa cat timp se prescrie o fapta? Mai exact, in ce interval de zile trebuie sa se incadreze o persoana ca sa fie plangerea valabila am inteles ca trebuie sa nu treaca o anumita perioada de zile de cand a avut loc incidentul
Nu ati spus ce fel de fapta. Un exemplu :
[ link extern ]

latka a scris:

Nu ati spus ce fel de fapta. Un exemplu :
[ link extern ]

Un prieten acum un an sau chiar mai bine a trimis unei persoane o poza indecenta cu iubita lui, intre timp respectivul care a primit-o a aratat si la altii si au ajuns la urechile fetei si acum este foarte afectata
Deocamdata nu este declansata cercetarea penala. Insa, da este o fapta penala:
[ link extern ]
S-ar prescrie in 3-5 ani, depinde ce pedeapsa se aplica.
latka, utilizator

latka a scris:

Deocamdata nu este declansata cercetarea penala. Insa, da este o fapta penala:
[ link extern ]
S-ar prescrie in 3-5 ani, depinde ce pedeapsa se aplica.

Poza am inteles ca era facuta in timpul unui act sexual… iar fata era de acord cu chestii de genul, insa acum dupa despartire s-au schimbat treburile din ce am inteles

latka a scris:

Deocamdata nu este declansata cercetarea penala. Insa, da este o fapta penala:
[ link extern ]
S-ar prescrie in 3-5 ani, depinde ce pedeapsa se aplica.

Eu cu prescrierea ma refeream la altceva… intelesesem ca daca vei comite o infractiune si nu se depunde plangere intr-un anunit termen, fapta nu mai este luata in considerare dupa o perioada…