avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna seara, am si eu o intrebare, dupa cat timp se ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna seara, am si eu o intrebare, dupa cat timp se prescrie o ...

Buna seara, am si eu o intrebare, dupa cat timp se prescrie o fapta? Mai exact, in ce interval de zile trebuie sa se incadreze o persoana ca sa fie plangerea valabila am inteles ca trebuie sa nu treaca o anumita perioada de zile de cand a avut loc incidentul
Cel mai recent răspuns: Acg194 , utilizator 13:01, 21 Iunie 2022
Nu ati spus ce fel de fapta. Un exemplu :
[ link extern ]


latka a scris:

Nu ati spus ce fel de fapta. Un exemplu :
[ link extern ]


Un prieten acum un an sau chiar mai bine a trimis unei persoane o poza indecenta cu iubita lui, intre timp respectivul care a primit-o a aratat si la altii si au ajuns la urechile fetei si acum este foarte afectata
Deocamdata nu este declansata cercetarea penala. Insa, da este o fapta penala:
[ link extern ]
S-ar prescrie in 3-5 ani, depinde ce pedeapsa se aplica.
Ultima modificare: Marți, 21 Iunie 2022
latka, utilizator


latka a scris:

Deocamdata nu este declansata cercetarea penala. Insa, da este o fapta penala:
[ link extern ]
S-ar prescrie in 3-5 ani, depinde ce pedeapsa se aplica.



Poza am inteles ca era facuta in timpul unui act sexual… iar fata era de acord cu chestii de genul, insa acum dupa despartire s-au schimbat treburile din ce am inteles


latka a scris:

Deocamdata nu este declansata cercetarea penala. Insa, da este o fapta penala:
[ link extern ]
S-ar prescrie in 3-5 ani, depinde ce pedeapsa se aplica.



Eu cu prescrierea ma refeream la altceva… intelesesem ca daca vei comite o infractiune si nu se depunde plangere intr-un anunit termen, fapta nu mai este luata in considerare dupa o perioada…

Alte discuții în legătură

Facebook - pagina falsa mihaihutanas mihaihutanas buna ,as avea si eu o intrebare: daca o persoana iti face o adresa de facebook fara stirea ta si posteaza poze indecente, ce trebuie facut ?????? va rog sa ... (vezi toată discuția)
Corupere de minor in vreun fel? ContSters309300 ContSters309300 Buna, am 20 de ani si am o nelamurire legala in legatura cu o domnisoara care tine mortis sa vorbeasca cu mine. Acum, sa va descriu situatia...de ceva timp ... (vezi toată discuția)
Abuz sexual si hartuire denisaaaaaaaa denisaaaaaaaa Imi este enorm de rusine de ce voi confirma in urmatoarele randuri, dar am nevoie de un sfat urgent. Fostul meu iubit s a despartit de mine acum cateva luni, ... (vezi toată discuția)