Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua din nou. Intai vreau sa va multumesc pt tot ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua din nou. Intai vreau sa va multumesc pt tot ajutorul ...

Buna ziua din nou. Intai vreau sa va multumesc pt tot ajutorul oferit pe acest forum, mi-a fost de mare folos. Mai am si eu o nelamutire la care nu gasesc raspuns nicaieri. Pe scurt, permis anulat (1 an) consum de alcool la volan, va rog fara critici pt ca nu e cazul, am platit si inca platesc destul. Ideea este ca dupa ce voi da redobandire cat B (singura avuta) as vrea sa obtin si cat C+E. Am sunat la cateva scoli de soferi iar unele mi-au spus ca nu pot obtine decat permis pt cateogoria avuta inainte de anulare, atata timp cat nu am cazierul curat pt fapta asta, altele mi-au spus ca da, as putea. Nici macar avocatul avut la proces nu a stiut sa imi dea un raspuns clar desi este un avocat bun, in care am mare incredere. Stie cineva de aici exact daca se poate face asta, si care este legea in acest sens ? Va multumesc anticipat !
Buna ziua,
Poate va ajuta info. de mai jos
[ link extern ] /
Miltumesc frumos pentru incercare, mai tare m-a bagat in ceata, tot asa, raspunsuri diferite, inca mai astept un raspuns, daca nu, ma vad nevoit sa incerc sa intreb la drpciv. Multumesc inca o data.
Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Poate va ajuta info. de mai jos
[ link extern ] /

Mai bine se poate studia direct de la sursa:
Articolul 116
(1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătorești de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) și la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obținerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una dintre situațiile următoare:
(la 20-09-2006, Partea introductivă a alin. (1) al art. 116 a fost modificată de pct. 33 al art. I din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 63 din 6 septembrie 2006, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 792 din 20 septembrie 2006. )
a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;
b) a trecut un an de la data grațierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătorești prin care s-a dispus suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;
(la 01-02-2014, Lit. b) a alin. (1) al art. 116 a fost modificată de pct. 4 al art. 59 din LEGEA nr. 255 din 19 iulie 2013, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 515 din 14 august 2013. )
c) a intervenit amnistia;
d) interzicerea dreptului de a conduce anumite categorii de vehicule stabilite de instanță prevăzută la art. 66 alin. (1) lit. i) din Codul penal, a expirat sau a fost revocată.
[ link extern ]
Multumesc mult, din nou tot ce pot sa vad este "categoriile avute anterior", intrebarea mea se referea la categorii neavute anterior, ca trebuie sa fac scoala pentru C+E, este clar ( la B nu o sa mai fie nevoie ) intrebatea este daca pot da fac scoala si sa dobandesc categorii neavute anterior, chiar de ar trebui sa fac scoala pt ele. Au fost destule scoli care mi-au spus ca nu se poate sa dobandesc noi categorii, daca nu le-am avut pana la condamnare. Asta e intrebarea la care nu gasesc niciun raspuns !

latka a scris:

Mai bine se poate studia direct de la sursa:
Articolul 116
(1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătorești de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) și la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obținerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una dintre situațiile următoare:
(la 20-09-2006, Partea introductivă a alin. (1) al art. 116 a fost modificată de pct. 33 al art. I din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 63 din 6 septembrie 2006, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 792 din 20 septembrie 2006. )
a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;
b) a trecut un an de la data grațierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătorești prin care s-a dispus suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;
(la 01-02-2014, Lit. b) a alin. (1) al art. 116 a fost modificată de pct. 4 al art. 59 din LEGEA nr. 255 din 19 iulie 2013, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 515 din 14 august 2013. )
c) a intervenit amnistia;
d) interzicerea dreptului de a conduce anumite categorii de vehicule stabilite de instanță prevăzută la art. 66 alin. (1) lit. i) din Codul penal, a expirat sau a fost revocată.
[ link extern ]

Nu gasiti pentru ca raspunsul se deduce, daca puteti da pentru categoriile avute anterior, inseamna ca sunteti absolvit de alte efecte ale faptei, cu atit mai mult puteti da si pentru alte categorii. Sunteti "clean", scolile care va refuza spun prostii sau nu stiu sa citeasca legea (ca si multi politisti, dealtfel). Mergeti la unii care au creier.

Unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa nascocim (Ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus). E un principiu de drept.
[ link extern ]