avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 610 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua!in urma mortii bunicii,cei 2 frati ai mamei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua!in urma mortii bunicii,cei 2 frati ai mamei si mama ...

Buna ziua!in urma mortii bunicii,cei 2 frati ai mamei si mama au impartit o casa ,fiecare a luat cate o camera,mama a cumparat de la unul dintre frati partea acestuia,astfel a ramas doar ea si sora ei,mama locuieste in casa iar sora ei doreste sa modifice structura casei si sa mai faca o camera,poate face acest lucru fara semnatura mamei,ea nefiind deacord!Multumesc,o zi frumoasa!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 18:12, 25 Iunie 2022
fiecare a luat cate o camera


Cum a luat? Au făcut partaj la notar? Au o hotărâre judecătorească?
Sau au luat verbal?
Au facut succesiunea si au hotarat ca se imparta la 3!:)

raluk0207 a scris:

fiecare a luat cate o camera


Cum a luat? Au făcut partaj la notar? Au o hotărâre judecătorească?
Sau au luat verbal?


Au facut succesiunea si au hotarat ca se imparta la 3!:)

astfel a ramas doar ea si sora ei,

actele, actele, ce zic ?

,poate face acest lucru fara semnatura mamei,ea nefiind deacord!

mama sa ceara partajul, sa i se atribuie casa ca tot sta acolo si sa ii dea sulta surorii pt cota sa.
Ultima modificare: Vineri, 24 Iunie 2022
gi-jane2, moderator
Daca nu doreste sa isi vanda partea,poate sa construiasca fara acordul mamei,mai ales ca afecteaza structura casei!

gi-jane2 a scris:

Au facut succesiunea si au hotarat ca se imparta la 3!:)

astfel a ramas doar ea si sora ei,

actele, actele, ce zic ?

,poate face acest lucru fara semnatura mamei,ea nefiind deacord!

mama sa ceara partajul, sa i se atribuie casa ca tot sta acolo si sa ii dea sulta surorii pt cota sa.

Legal oricum, averea bunicilor se împărțea la 3. În urma dezbaterii succesiunii au rămas tot 3 coproprietari, în indiviziune, în cote părți de 1/3.

Partajul efectiv al casei și terenului a fost făcut?

Alte discuții în legătură

Se dezbate succesiune după tată. mama și cele doua fete în ... Vali Dumitrescu Vali Dumitrescu Se dezbate succesiune după tată. Mama și cele doua fete în instanță deoarece fata cea mare nu dorește succesiunea sperind ca mama va muri se afla ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! suntem trei frati care am mostenit in urma deceselor ... JulienJulien JulienJulien Buna ziua! Suntem trei frati care am mostenit in urma deceselor parintilor nostrii o casa o curte si o gradina la tara. am facut succesiunea si am devenit ... (vezi toată discuția)