Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua!in urma mortii bunicii,cei 2 frati ai mamei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua!in urma mortii bunicii,cei 2 frati ai mamei si mama ...

Buna ziua!in urma mortii bunicii,cei 2 frati ai mamei si mama au impartit o casa ,fiecare a luat cate o camera,mama a cumparat de la unul dintre frati partea acestuia,astfel a ramas doar ea si sora ei,mama locuieste in casa iar sora ei doreste sa modifice structura casei si sa mai faca o camera,poate face acest lucru fara semnatura mamei,ea nefiind deacord!Multumesc,o zi frumoasa!
fiecare a luat cate o camera

Cum a luat? Au făcut partaj la notar? Au o hotărâre judecătorească?
Sau au luat verbal?
Au facut succesiunea si au hotarat ca se imparta la 3!:)

raluk0207 a scris:

fiecare a luat cate o camera

Cum a luat? Au făcut partaj la notar? Au o hotărâre judecătorească?
Sau au luat verbal?

Au facut succesiunea si au hotarat ca se imparta la 3!:)

astfel a ramas doar ea si sora ei,

actele, actele, ce zic ?

,poate face acest lucru fara semnatura mamei,ea nefiind deacord!

mama sa ceara partajul, sa i se atribuie casa ca tot sta acolo si sa ii dea sulta surorii pt cota sa.
gi-jane2, moderator
Daca nu doreste sa isi vanda partea,poate sa construiasca fara acordul mamei,mai ales ca afecteaza structura casei!

gi-jane2 a scris:

Au facut succesiunea si au hotarat ca se imparta la 3!:)

astfel a ramas doar ea si sora ei,

actele, actele, ce zic ?

,poate face acest lucru fara semnatura mamei,ea nefiind deacord!

mama sa ceara partajul, sa i se atribuie casa ca tot sta acolo si sa ii dea sulta surorii pt cota sa.

Legal oricum, averea bunicilor se împărțea la 3. În urma dezbaterii succesiunii au rămas tot 3 coproprietari, în indiviziune, în cote părți de 1/3.

Partajul efectiv al casei și terenului a fost făcut?