Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Pictor independent
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Pictor independent

Buna ziua! Sunt pictor independent, nu am diploma si studii pentru pictura,eu lucrez am servicu, si ocazional pictez si vreau sa vand picturile in mod legal! Se poate folosii formular 020 pentru impozit? S-au trebuie neaparat PFA? Multumesc
Puteti face declaratie anuala de venit la ANAF ca persoana fizica independenta (PFI) in vederea impozitarii si taxarii.
Inteleg! Si trebuie sa imi deschid PFI? S-au este o declaratie anume pentru asa ceva?

POPA GHEORGHE a scris:

Puteti face declaratie anuala de venit la ANAF ca persoana fizica independenta (PFI) in vederea impozitarii si taxarii.

Trebuie sa completati o declaratie la ANAF prin care declarati venitul obtinut.
Deci nu trebuie sa fiu autorizat cu PFA s-au PFI? Ok va multumesc
Sunteti PFI prin declaratia de venit data la ANAF.