avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... buna ziua
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

buna ziua

s-a produs un accident si nu aveam asigurare dar nu eu am fost vinovatul; doamna care a intrat in mine a recunoscut ca ea este vinovata...daca nu am asigurare ce pot patzi? imi repar singur masina sau am sanse sa mi-o repare aisgurarile?
Cel mai recent răspuns: Doinita Stingaciu , Avocat 07:59, 21 Ianuarie 2010
Peentru lipsa RCA veti fi sanctionat conf. Codului rutier iar reparatia se va face pe RCA-ul vinovatei.
to eu sunt..cel cu masina botzita de o femeie si nu aveam asigurare. Femeia a recunoscut ca ea e vinovata s-a facut dosarul la asigurari am fost azi la ei si ghiciti ce mi s-a spus...din punct de vedere dinamic nu este posibil ca masina mea sa fie asa de botita iar a ei sa nu aiba nimic asa ca au respins dosarul...si cica sa mi-o fac din banii mei...ce pot sa mai fac????
o faceti pe cheltuiala proprie, strangeti chitantele si dati in judecata persoana responsabila de accident, introducand in cauza si asiguratorul acesteia.

si, evident, cautati atat un avocat bun cat si un expert parte care sa va asiste la expertiza judiciara.

totusi, cred ca o discutie cu asiguratorul, desfasurata prin intermediul unui avocat v-ar putea scuti de bataile de cap.
Daca mai puteti astepta fara masina sau nu aveti bani, puteti introduce cererea de chemare in judecata si sa asteptati judecata, urmand sa reparati masina pe banii asiguratorului/vinovatei.
puffu84 a scris:

to eu sunt..cel cu masina botzita de o femeie si nu aveam asigurare. Femeia a recunoscut ca ea e vinovata s-a facut dosarul la asigurari am fost azi la ei si ghiciti ce mi s-a spus...din punct de vedere dinamic nu este posibil ca masina mea sa fie asa de botita iar a ei sa nu aiba nimic asa ca au respins dosarul...si cica sa mi-o fac din banii mei...ce pot sa mai fac????

Interventie moderator:
:offtopic:Pentru a continua mesajele, folositi butonul albastru "Raspunde".Nu mai incepeti un nou subiect.

Alte discuții în legătură

Expertiza accident rutier buburel buburel am avut un accident rutier din care a rezultat vatamarea unei persoane ,iar politistul nu a dat un vinovat urmand ca dosarul sa mearga mai departe la ... (vezi toată discuția)
Asigurare casco-daune neplatite amelania amelania Buna ziua! Cer parerea D-voastra in urmatoarea situatie: In toamna anului 2010 sotul meu a facut accident de masina, masina fiind pe firma proprie, si avand ... (vezi toată discuția)
Vinovatul accidentului auto refuza sa-mi prezinte o copie rca jjwar jjwar Buna Ziua, Am fost implicat intr-un accident rutier cu daune materiale fara victime impreuna cu alti 2 soferi. Politia a constatat accidentul si a gasit ... (vezi toată discuția)