Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca se percepe ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca se percepe contravaloare ...

buna ziua,

va rog sa-mi spuneti daca se percepe contravaloare fond rulment atat timp cat la cotele de intretinere sunt 0 persoane din cazua de deces.
multumesc,
Fondul de rulement nu are de aface cu intretinerea
Ba are de-a face cu cheltuielile lunare de întreținere, fondul de rulment al acelei proprietăți va fi egal cu valoarea cea mai mare din anul anterior (pe o luna) eventual cu niște indexari. Asta dacă Cex a hotărât acest mod de calcul. Dacă a hotărât împărțire egală pentru fiecare proprietar, a fondului total, e posibil să iasă o altă valoare. Dar ca idee acest fond de rulment trebuie să existe, până la transferul de proprietate.
Obligativitatea constituirii si actualizarii fondurilor asociatieid e proprietari,respectiv fond de rulment si d ereparatii este impusa de disp L nr 196/2018 ,se repartizeaza fara exceptii sau derogari tuturor proprietarilor care detin bun imobil in condominiu
Fondul de rulment se utilizeaza pentru acoperire in avans cheltuieli de intretinere fondul de reparatii pentru acoperire lucrari de reparatii parti comune condominiu