Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună... Am fost căsătorită și m-am despărțit ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună... Am fost căsătorită și m-am despărțit fără sa bag ...

Bună... Am fost casotorita și mám despărțit fără sa bag divorț am stat cati va ani asa între timp miam facut o relatie unde a rezultat un copil... Pana sa nasc am băgat divorț prin notar... Între timp am născut și când sa facem certificat în loc sa recunoască tatăl adevărat a fost trecut tot fostul soț pt ca nu aveam 6 luni de la divorț... Cei responsabili cu actul Mia zis ca va trebui sa îl dam în judecata cu toate ca el a făcut o cerere unde spune ca nu e tatăl copilului și ca va trebui sa facem și test ADN... Acum întreb exista o cale mai ușoară sa pot trece copilul pe numele tatălui adevărat? Mulțumesc anticipat!
va trebui sa dati in judecata tatal pt tagada de paternitate, alta cale nu exista.
poate daca dvs aduceti probe ca nu e al lui, poate scapataaaaaan carecosta destul.
Art.414 Cod civil:
(1) Copilul născut sau conceput în timpul căsătoriei are ca tată pe soţul mamei.
(2) Paternitatea poate fi tăgăduită, dacă este cu neputinţă ca soţul mamei să fie tatăl copilului.

Procesul in tagada paternitatii este singura cale.
Nu,nu exista.o cale usoara,singura varianta este avocat,proces etc.
Bună ziua!
Nu există o altă cale decât introducerea unei acțiuni de tăgadă paternitate. Indicat ar fi să aduceți cât mai multe probe din care să reiasă că tatăl trecut în acte nu are cum să fie tatăl biologic și poate aveți vreo sansă să nu se mai dispună de instanță testul ADN.
Manuela Rășină, administrator
Va recomand sa cititi articolul2.7 sau 2.8 din regulamentul forumului...

Marinela Zapciroiu a scris:

Bună ziua!
Nu există o altă cale decât introducerea unei acțiuni de tăgadă paternitate. Indicat ar fi să aduceți cât mai multe probe din care să reiasă că tatăl trecut în acte nu are cum să fie tatăl biologic și poate aveți vreo sansă să nu se mai dispună de instanță testul ADN. Pentru alte detalii, mă puteți contacta la telefon sau mesaj.