Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... In contextul aplicarii OUG 27/2022 , avand un consum ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

In contextul aplicarii OUG 27/2022 , avand un consum de peste ...

In contextul aplicarii OUG 27/2022 , avand un consum de peste 300KW,
pe factura de curent apare o pozitie-aplicare OUG 27/2022 in care sunt facturati din nou kw consumati facturati la un alt pret . Avan un contract in derulare cu furnizorul in care este stabilit un anumit pret si nu e inclusa nici o clauza referitoare la cantitatea de energie consumata este corecta aceasta practica? Pot sa-i actionez in judecata? Multumesc.
Cazul dvs.(peste 300KWh) nu e reglementat de plafonare, astfel incit furnizorul poate aplica orice tarif al pietii. Puteti incerca sa-i actionati in judecata, nu stiu daca veti si avea succes. Nu exista vreo reglementare care sa va apere.
[ link extern ]
latka, moderator
Clauza pretului din contract nu este de ajuns pentru judecata?
Bineinteles ca nu se depaseste pretul din contractul in vigoare, era vorba doar de plafonare, care nu se aplica in cazul respectiv.
Tocmai ca se depaseste, de asta e revoltat consumatorul: "Avan un contract in derulare cu furnizorul in care este stabilit un anumit pret si nu e inclusa nici o clauza referitoare la cantitatea de energie consumata este corecta aceasta practica? Pot sa-i actionez in judecata?"
Nu avem de unde sti, pina nu vedem factura cu pricina. Iar din ceea ce scrie persoana respectiva, se intelege ca e blamata clauza legata de cantitatea de energie consumata, nu de pretul din contract.