Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Este necesară hotărârea de divorț pentru ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Este necesară hotărârea de divorț pentru eliberarea unui ...

Este necesară hotărârea de divorț pentru eliberarea unui nou act de identitate ? Menționez ca persoana in cauza a revenit la numele anterior de căsătorie. Dacă este necesar, de unde se poate lua acest act si in cât timp se eliberează ?
buna seara, este necesara. Hotararea se obtine de la instanta care a pronuntat-o indicand numarul de dosar, se obtine pe loc sau in cateva zile.