avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... formular lpf buna ziua azi am vazut decizia ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

formular lpf buna ziua azi am vazut decizia instantei in legatura cu contestarea ...

buna ziua
azi am vazut decizia instantei in legatura cu contestarea amenzii formularului LPF si nu inteleg foarte bine rezolutia
atasez rezolutia mai jos cu rugaminte de a mi preciza daca se anuleaza amenda sau trebuie sa fac apel

Tip solutie: Admite in parte plângerea

Solutia pe scurt: Admite excepţia inadmisibilităţii capătului de cerere având ca obiect anularea procesului-verbal de constatare nr. 3000 din data de 31.01.2022, invocată din oficiu. Respinge plângerea contravenţională formulată în contradictoriu cu intimata Inspectoratul General al Poliţiei de Frontieră, ca fiind formulată împotriva unei persoane fără calitate procesuală pasivă. Respinge capătul de cerere având ca obiect anularea procesului-verbal de constatare nr. 3000 din data de 31.01.2022, ca inadmisibil. Admite în parte plângerea contravenţională. Dispune anularea procesului-verbal de constatare şi sancţionare a contravenţiilor seria DSP IF nr. 6658 din data de 31.01.2022. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare. Cererea de apel se depune la Judecătoria Sectorului 1 Bucure?ti. Pronun?ată prin punerea solu?iei la dispozi?ia păr?ilor prin mijlocirea grefei instan?ei astăzi, 06.07.2022.
Document: Hotarâre 06.07.2022
Cel mai recent răspuns: Marcel2017 , utilizator 06:53, 23 Iulie 2022
se anuleaza PV ... s-o anula si amenda, nu?
asta incerc si eu sa intreb
se anuleaza si amenda?
Bună ziua,

Stați liniștit, nu trebuie să faceți nimic. Parlamentul a votat de curând o lege care anulează aceste amenzi și prevede restituirea plăților care au fost făcute. Mai trebuie promulgată de președinte și publicată în Monitorul Oficial ca să intre în vigoare, însă acest lucru se va întâmpla , probabil, nu peste multă vreme. Aveți detalii aici:

Amenzile date pentru necompletarea formularului PLF vor fi anulate, iar banii - restituiți, a stabilit Parlamentul
trebuie promulgată de președinte

www.avocatnet.ro/articol_605...
Buna ziua. Iar cei care am platit amenda dar ne-am angajat si avocat (prima infatisare ar fi in septembrie), cum ne recuperam onorariul platit avocatului (1500 lei)?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns. am trimis ... LucianG10 LucianG10 Buna seara Va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns. Am trimis o plangere contraventionala in legatura cu o amenda primita pt necompletarea PLF ului si am ... (vezi toată discuția)
Am castigat in instanta anularea amenzii pentru necompletarea plf la intrarea in tara, dar nu si restituirea banilor. ce e de facut ? andrej andrej Am atacat si castigat in instanta amenda primita la intrarea in tara pentru necompletarea formularului PLF, dar NU si restituirea banilor. Ce e de facut ca sa ... (vezi toată discuția)
Anulare proces verbal de contraventie,obligă intimanta la cheltuieli ... Viorel Olaru Viorel Olaru Anulare proces verbal de contraventie,obligă intimanta la cheltuieli de judecata dar respinge capătul de cerere privind restituirea sumei de 1000 ... (vezi toată discuția)