Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Vecinul și-a instalat camere de luat vederi care ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Vecinul și-a instalat camere de luat vederi care filmeaza 360 ...

Vecinul și-a instalat camere de luat vederi care filmeaza 360 de grade iar două din ele filmeaza fix in curtea mea. Intimitatea mea este tulburată, ce pot face, unde pot reclama acest lucru?
Buna seara domnule Oliver Mandic,

Va sugerez sa va adresati instantei civile, in sensul de a obliga vecinii sa indeparteze camerele de filmat montate, intrucat va este lezat dreptul la intimitate, la viata privata.( are loc o ingerinta, in ceea ce priveste viata de familie, viata dumneavoastra personala , privata).

Divulgarea filmarilor, catre terte persoane, este, de asemenea, abuziva, contrara dispozitiilor normative.

Camerele de filmat, practic, va monitorizeaza constant, iar filmarile realizate sunt ilegale.

Totodata, camerele au fost montate, in mod ilegal,cata vreme ele nu sunt destinate securitatii proprietarului, ci sunt folosite in sensul de a monitoriza actiunile vecinilor.

Distinct de actiunea civila, va puteti raporta si la infractiunea de la 226 din Codul penal, anume violarea vietii private, actiunea penala este pusa in miscare la plangerea prealabila, care trebuie depusa in termen de 3 luni , termen ce curge de la data savarsirii infractiunii.

Totuși, vă recomand ca înainte de a iniția vreun demers la organele judiciare, să formulați o notificare, prin avocat, vecinului prin care să îi solicitați să demonteze/repoziționeze camerele de luat vederi astfel încât să nu mai fie captată curtea dumneavoastră și că, în caz contrar, vă veți adresa instanței de judecată competente.

Mult succes!

Cu respect,
Avocat Samuel Micula

Manuela Rășină, administrator
Și mă rog frumos de ce "prin avocat"? Nu știe să scrie? Notificarea scrisă de către forumist, trimisă prin scrisoare cu confirmare de primire, are aceeași valoare juridică cu cea trimisă prin avocat. Avocatul nu are niciun drept în plus față de cel care l-a angajat, nu face decât să-l reprezinte! Apelăm la avocat când nu ne descurcăm, când avem nevoie de un expert, așa cum ne schimbăm singuri roata la mașină sau, dacă nu putem, chemăm asistența.

Samuel Micula a scris:

Buna seara domnule Oliver Mandic,

Totuși, vă recomand ca înainte de a iniția vreun demers la organele judiciare, să formulați o notificare, prin avocat, vecinului prin care să îi solicitați să demonteze/repoziționeze camerele de luat vederi astfel încât să nu mai fie captată curtea dumneavoastră și că, în caz contrar, vă veți adresa instanței de judecată competente.

Mult succes!

Cu respect,
Avocat Samuel Micula

Nu ar strica si o plangere la ANSPDCP
Mesajul meu nu era adresat acelor romani care sunt specialisti in toate... „Valoarea juridică” despre care vorbiți este dată și de calitatea argumentelor legale invocate, precum și de acuratețea dispozițiilor legale pe care este întemeiată notificarea. Probabil că dvs. vă aflați printre puțini cetățeni care știu (sau cred că știu) ce trebuie să puncteze într-o notificare de acest tip.
Cabinet de Avocat, Avocat
@oliver Eu va sfatuiesc sa incepeti cu ANSPDCP. Daca-i sensibilizati ii vor taia cheful vecinului de reality show. Amenzile aplicate au valori mari, nu-s glume. Solutia cu notificarea prealabila. Redactarea de catre un specialist (avocat, jurist, etc) a unei notificari si remiterea acesteia vecinului prin executor judecatatoresc! Specialistul nu este obligatoriu, puteti sa o redactati dvoastra, cat/cum va pricepeti, dar executorul judecatoresc nu poate fi omis daca vreti sa procedati ca la carte. Executorul va ia cam o suta de lei, puteti consulta mai multi, sa vedeti tarifele.
[ link extern ]
DlGoe, utilizator