Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum se poate angaja un avocat de catre asociatia de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum se poate angaja un avocat de catre asociatia de proprietari ...

Cum se poate angaja un avocat de catre asociatia de proprietari intr un dosar cu un rauplatnic!
Buna ziua,

Este prezentata oferta avocatului spre a fi votată de către proprietarii din condominiu, ulterior acceptării se încheie contractul de asistenta juridica cu avocatul ales. Contractul se semneaza de către administrator.

Cu stima.
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine, Avocat
Asociatia de proprietari ,in caz de litigiu in instanta care necesita aparator,poate angaja persoana specializata in temeiul hotararii adunarii generale,care sa voteze necesitatea angajarii,sursa de finantare
Contractul se semneaza de către administrator.

Conform disp L nr 196/2018 reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care detine autoritatea si competenta de factor decizional,reprezinta si care apara interesele asociatiei de proprietari si ale membrilor proprietari-in relatiile si fata de terti-inclusiv in instanta de judecata
aveti dreptate, presedintele semneaza.

ynocentta a scris:

Asociatia de proprietari ,in caz de litigiu in instanta care necesita aparator,poate angaja persoana specializata in temeiul hotararii adunarii generale,care sa voteze necesitatea angajarii,sursa de finantare
Contractul se semneaza de către administrator.

Conform disp L nr 196/2018 reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care detine autoritatea si competenta de factor decizional,reprezinta si care apara interesele asociatiei de proprietari si ale membrilor proprietari-in relatiile si fata de terti-inclusiv in instanta de judecata

Se poate face angajarea avocatului fara a se obtine aprobarea contractului juridic in adunarea generala? Contractul de asistenta juridica poate fi exclus din zona prestarilor de servicii? Este sau nu obligatorie prezentarea ofertei? Exista jurisprudenta in privinta lipsei acordului adunarii generale de contractare de servicii juridice specificate pentru fiecare dosar aflat pe rol?
1. Nu.
Articolul 53
Adunarea generală a proprietarilor membri ai asociației de proprietari are următoarele atribuții:
.............................
h) adoptă hotărâri asupra cuantumului indemnizațiilor, precum și asupra numărului și funcțiilor personalului încadrat cu contract individual de muncă sau contract de prestări servicii în cadrul asociației de proprietari pentru buna administrare, gestionare și funcționare a condominiului, dar și asupra valorii și a modalităților de contractare, în limita bugetului de venituri și cheltuieli;
l) poate stabili plafoanele minime de la care achiziționarea bunurilor sau contractarea serviciilor se face pe baza ofertelor operatorilor economici care satisfac cerințele asociației de proprietari, conform legislației în vigoare;
2. Nu exista o astfel de prevedere. Depinde de "valoare si modalitatea de contractare"
3. Nu e definita vreo procedura, dar ceva de genul asta se practica in asociatie:
Articolul 67
(1) Pentru realizarea lucrărilor de întreținere, reparații sau investiții privind proprietatea comună, administratorul, ținând seama de preț, durata de execuție și calitate, supune spre analiză și aprobare comitetului executiv oferte ale operatorilor economici care satisfac cerințele asociației de proprietari, conform legislației în vigoare.
4. O fi, dar ce conteaza.
[ link extern ]
latka, moderator